5 работи со кои се опседнуваат жените, а кои воопшто не им се важни на мажите

5 работи со кои се опседнуваат жените, а кои воопшто не им се важни на мажите

Кои се најчестите работи кои ги опседнуваат жените, а кои имаат мало или речиси никакво влијание врз мажите? Иако индивидуалните преференции може да варираат, сфаќањето на овие разлики може да помогне при градењето поздрава комуникација меѓу половите.

5 работи со кои се опседнуваат жените, а кои воопшто не им се важни на мажите

1. Усовршување на изгледот

Кога станува збор за женската опсесија, изгледот е сигурно на врвот. Голем дел од жените често поминуваат часови пред огледалото, дотерувајќи се и фокусирајќи се на секој детаљ од својот изглед. Од изборот на вистинската облека до усовршувањето на нивната шминка, жените често се стремат кон совршенство. Од друга страна, мажите имаат повеќе лежерен пристап кон својот изглед, ставаат помал акцент на ситните детали и повеќе се фокусираат на нивната севкупна презентација.

2. Броење калории и држење диета

Честопати жените се опседнуваат со својата тежина и внимателно го следат внесот на калории, па затоа и се придржуваат до одредени трендови во исхраната, како што се следење на специфични планови за оброци. Мажите, од друга страна, имаат тенденција да имаат порелаксиран став кон храната и кај нив е помала веројатноста да бидат опседнати со броење калории или придржување до строги диети.

3. Важни датуми во врската

Прашајте ги жените што мислат за славењето важни датуми во нивната врска. Ќе добиете едногласен одговор дека тоа е голема работа за нив. Жените често се грижат за пресвртниците во врската, како што се денот на стапување во брак, основањето семејство или постигнувањето конкретни цели во врската. Мажите, од друга страна, обично се повеќе фокусирани на сегашноста и можеби не се опседнуваат толку многу со овие датуми.

4. Што мислат мажите

Жените често ги опседнува помислата за она што нивните мажи го мислат. Потребата да се разбере што мислат мажите може да потроши значителна ментална енергија. Сепак, важно е да се признае дека мажите не се секогаш толку преокупирани со такви мисли. Мажите имаат тенденција да бидат подиректни во нивната комуникација и можеби нема постојано да го анализираат секој детаљ од нивната интеракција. Сепак, добрите намери и отворената комуникација може да помогне да се премости овој јаз.

5. Вашето момче сака да прави работи без вас: „Зошто сака да поминува повеќе време без мене?“

Многу жени можат да станат несигурни или загрижени кога нивните машки партнери изразуваат желба да поминуваат време сами или да се вклучат во активности без нив. Тоа ги наведува да помислат дека нивното отсуство укажува на недостаток на интерес или скриена агенда. Сепак, мажите често имаат природна склоност кон самостојни работи и повремена осаменост, што не е показател за никакви негативни чувства кон партнерката. Разбирањето и почитувањето на меѓусебната потреба за личен простор може да ја зајакне врската наместо да предизвика непотребна грижа.

Откако прочитавте за овие работи со кои се опседнуваат жените, а кои им се воопшто важни на мажите, можеби ќе сакате да ги прочитате и најчестите приговори што мажите ги имаат за жените.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар