Кои работи не смеете да ги толерирате во љубовната врска?

Кои работи не смеете да ги толерирате во љубовната врска?

Љубовната врска може да биде навистина сложена и понекогаш бара толеранција и простување од двете страни. Особено жените често се обидуваат да бидат сочувствителни и да дадат втора шанса. Но, очигледно треба да има граници кои не смеат да се пречекорат. Во продолжение прочитајте кои работи не треба да се толерираат во врската.

Кои работи не смеете да ги толерирате во љубовната врска?

1) Злоупотреба

Жена или маж што се почитува себеси никогаш нема да толерира злоупотреба во врската. Секој би се согласил со ова, но проблемот е што не можеме секогаш да кажеме како изгледа злоупотребата. Повеќето луѓе прво помислуваат на физичко малтретирање, но постојат и емоционална, вербална и психичка злоупотреба. Тоа е било каков вид на дејство во кое едно лице користи контрола или моќ за да му наштети на друго. Така, дури и кога некој ќе сфати дека е малтретиран, може да се чувствува премногу приврзан за таа личност за да повлече јасна граница.

2) Непочитување

Непочитувањето е уште еден елемент за кој нема место во здрава врска. Почитта е основата на секоја врска – без разлика дали станува збор за романтична, семејна или професионална. Непочитувањето може да се манифестира на различни начини: омаловажување на вашите идеи, постојана критика, игнорирање на вашите граници или поништување на вашите чувства.
Ако можете да го решите вашиот проблем преку разговор, тоа е одлично решение. Но, ако не е така, врската нема да биде трајна или исполнета. Не трошете го залудно вашето време.

3) Нечесност

За врската да има смисла, мора да има доверба меѓу двајца луѓе. Откако таа доверба ќе биде скршена со лаги или измами, врската почнува да се распаѓа. Зошто? Бидејќи тоа директно влијае на вашата врска. Ако се соочите со нарушување на довербата во врската, неопходно е заеднички со партнерот да го решите овој проблем.

4) Занемарување

Занемарувањето е особено опасно затоа што не секогаш го забележувате – како по дефиниција тоа не прави ништо. Тивко и постепено ја нагризува врската, што доведува до осаменост, фрустрација и тага. Како изгледа занемарувањето? Па, пред сè тоа е физичко отсуство. Вашиот партнер може постојано да работи прекувремено или да оди на службени патувања, па дури и да посветува време на своите хоби наместо да биде присутен со вас. Покрај тоа, тука е и емоционалното запоставување. Ова се случува кога вашиот партнер постојано ги игнорира или банализира вашите чувства, потреби или мисли.

5) Недостаток на поддршка

Без разлика дали се работи за вашите соништа, кариера или лични предизвици, неопходно е партнерот да ве поддржува. Жена со самопочит знае дека заслужува партнер кој верува во неа, стои зад нејзините одлуки и ѝ помага да расте. Ако сметате дека ви недостасува поддршка, време е да ја преиспитате вашата врска.

6) Контрола

Размислете за сите ваши досегашни врски: почетокот е скоро секогаш одличен и сè изгледа совршено. Но, тогаш почнувате да забележувате ситници што ве мачат кај некоја личност. Можеби тоа е времето што го поминуваат играјќи игри, нивното постојано доцнење или начинот на кој ја чистат кујната. Тоа е сосема нормално – не постои такво нешто како 100% компатибилност бидејќи сите ние сме луѓе. Исто така, разумно е да побарате од партнерот да прави одредени работи поинаку и да растете заедно како пар. Но, ова може да излезе од контрола во обидот да го контролирате вашиот партнер – или тој да се обидува да ве контролира особено во однос на тоа како изгледате, со кого се среќавате, како го трошите вашето време или вашите пари.

Откако прочитавте кои работи не смеете да ги толерирате во љубовната врска, можеби ќе сакате да прочитате и кои 5 прашања се срамиме да ги поставиме во љубовната врска.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар