Кои се четирите главни токсични особини кои можат да ја уништат љубовната врска?

Кои се четирите главни токсични особини кои можат да ја уништат љубовната врска?

Психолозите открија кои четири главни „токсични“ особини можат да ги „уништат“ односите.

Кои се четирите главни токсични особини кои можат да ја уништат љубовната врска?

1. Критика

Пред сè, треба да знаете дека постои разлика помеѓу критики и приговори. Критиката претставува напад на личноста или некоја нејзина карактерна особина. Сосема е различно ако се жалите на нечие однесување кое ве мачи. Важно е да обрнете внимание на тонот и да размислите што сакате да кажете пред да проговорите.

2. Презир

Презирот е јасен знак на непочитување на партнерот. Најчесто во текот на расправијата кажувате работи кои покажуваат презир кон партнерот и затоа е важно кога ќе почувствувате дека расправијата се вжештува, да се повлечете и да размислите за следниот чекор.

3. Механизам за одбрана

Друга карактеристика со која се борат паровите е механизмот за одбрана. Ако постојано наоѓате изговори, не преземате одговорност и се обвинувате еден со друг – тоа е дефанзивност. Отворената комуникација и активното слушање можат да направат разлика – наместо веднаш да се браните, слушајте што има да ви каже партнерот.

4. Молчење

Ова се случува кога некое лице избегнува расправија и директно соочување со проблемот. На тој начин личноста смета дека ја прави вистинската работа за да ја смири ситуацијата. Но, ова на крајот доведува до тоа партнерите едноставно да веруваат дека другиот не се грижи доволно за да го реши проблемот со кој се соочуваат.

Откако прочитавте за овие четири особини, можеби ќе сакате да прочитате и кои се најчестите несигурности во една љубовна врска.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар