Највеселиот кит на светот

Највеселиот кит на светот

Случајната средба со вакво огромно суштество може да делува застрашувачки поради неговата неверојатна сличност со китот-убиец, но напнатоста престанува кога тој изненадувачки ќе отпоздрави со својата широка насмевка.Највеселиот кит на светотЗатоа се нарекува „лажен кит-убиец“ иако, исто како и китот-убиец, тој всушност не е кит туку еден огромен делфин. Сепак, не е дружељубив колку делфините. Иако знае да се смешка пред камерите, кога е гладен го напаѓа останатиот животински свет во океанот.Највеселиот кит на светотОвој кит се вика Смајли, а е забележан во Пацификот од фотографот Даг Перин. Може да расте и до 6 метри должина, а има од 16 до 22 огромни заби на секоја од двете вилици кои ја формираат оваа широка насмевка.Највеселиот кит на светотНајвеселиот кит на светотНајвеселиот кит на светот


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. Деа Reply

    Кхм…. па и не е баш некоја насмевка 😀 Малце и се исплашив кога го видов, може во секој миг да проголта се… па можеби кога ќе ве ”изеде”, тогаш ќе се смее 🙂

Остави коментар