02 октомври 2020 | Кафе пауза

Уметник создава необични визуелни дела од секојдневни предмети

Обичните работи можат да станат извонредни во рацете на еден уметник. Таков пример се делата на мултимедијалниот уметник Адам Хилман, самопрогласен „аранжер на предмети“.

Пресадување растенија според месечевиот календар: Кога да им ја смените земјата на вашите убавици?

Ако сакате вашите растенија да цветаат, треба да ги менувате почвата и саксиите еднаш годишно. Направете го тоа во најповолните денови според месечевиот календар.

Овие знаци откриваат дека имате нетолеранција на пиво

Екстремната подуеност, непријатноста или вознемирениот желудник се само некои од најочигледните знаци кои предупредуваат дека имате нетолеранција на пиво.

4 начини на кои можете да проверите дали вашата коса е здрава и како да ја негувате

Постојат едноставни начини кои ќе ви помогнат да проверите дали вашата коса е оштетена и кои ќе ви откријат што да направите за да ја вратите во форма.

Мајчинството во различни земји претставено преку фотографии

Добро познат факт е дека врската помеѓу мајка и нејзините деца е најсилната, а една фотографка многу добро го претставил тоа преку неговите фотографии.

Психоделична уметност: Маникир инспириран од 60-тите

Оваа есен Инстаграм е инспириран од трендовите во 60-тите, а овој маникир сигурно ќе ви се допадне и на вас и кој ќе ви помогне да се расположите во мрачните месеци кои доаѓаат.

Топло и разиграно: Есенски украси со класови пченица

Пченицата за многумина е драг материјал за украсување на домот, нè враќа во детството и безгрижното играње на село.

За што треба да престане да се жртвува секој хороскопски знак?

За некои луѓе вреди да се потрудите да ги задржите во својот живот, но има и такви за коишто не треба да се жртвувате затоа што нема да добиете ништо за возврат.

Есен на вашата трпеза: Кремаста супа со сланина и кромид

Оваа кремаста супа со сланина и кромид е одличен начин да ја започнете сезоната на есенски супи со едноставен рецепт кој дава вкусен резултат.

Без смеење: Земји каде насмевката може да ве доведе во неволја

На Запад, па дури и кај нас, вообичаено е да се каже „cheese“ пред фотографирање. Но, како е во другите земји?