Есен на вашата трпеза: Кремаста супа со сланина и кромид

Есен на вашата трпеза: Кремаста супа со сланина и кромид

Со паѓањето на температурите и доаѓањето на пократки денови, сега е совршено време да внесете малку топлина и удобност на вашата трпеза. Оваа кремаста супа со сланина и кромид е одличен начин да ја започнете сезоната на есенски супи со едноставен рецепт кој дава вкусен резултат.


Есен на вашата трпеза: Кремаста супа со сланина и кромид

Потребни состојки:

 • 4 парчиња сланина
 • 1 среден кромид (ситно сечкан)
 • 1 чешне лук (мелен)
 • 125 г брашно
 • ¼ лажичка сушена мајчина душичка
 • ½ лажичка сол
 • 1 литар пилешка супа
 • 240 г павлака
 • 125 г рендан пармезан
 • ½ лажичка мелен црн пипер
 • ¼ до ½ лажичка табаско сос
 • ситно сечкан свеж пипер за украсување

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере пржете ја сланината околу 6 до 7 минути. Оставете настрана, а потоа исечкајте ја.
 2. Ставете го сечканиот кромид заедно со сланината во тава и пржете околу 10 минути. Потоа додајте го лукот.
 3. Потоа додадете го брашното, мајчината душичка, солта, мешавината со кромидот и варете на средно-тивок оган за 2 минути. Додајте ја пилешката супа и мешајте додека состојките не се комбинираат.
 4. Кога ќе зоврие, намалете го огнот и оставете уште 5 минути за да згусне. Потоа додадете ги павлаката, пармезанот и варете 1 до 2 минути. Ако супата е премногу густа додадете малку вода.
 5. Украсете со свеж пипер или по желба.

Погледнете го и овој рецепт за крцкави ќофтиња од компири и сирење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар