Најпрофитабилни филмови на сите времиња

Најпрофитабилни филмови на сите времиња

Почнале со скромен буџет, а заработиле милиони. Погледнете ја листата на најпрофитабилните филмови до сега.
.

10. Ghost (1990)Најпрофитабилни филмови на сите времиња

 • Буџет: 22.000.000 долари
 • Заработка: 507.600.000 долари

.
9. Home alone (1990)Најпрофитабилни филмови на сите времиња

 • Буџет: 15.000.000 долари
 • Заработка: 533.800.000 долари

.
8. The Passion of the Christ (2004)Најпрофитабилни филмови на сите времиња

 • Буџет: 30.000.000 долари
 • Заработка: 370.782.930 долари (САД, 31 март 2005)

.
7. American Beauty (1999)Најпрофитабилни филмови на сите времиња

 • Буџет: 15.000.000 долари
 • Заработка: 356.296.601 долари

.
6. Star Wars (1977)Најпрофитабилни филмови на сите времиња

 • Буџет: 13.000.000 долари
 • Заработка: 775.398.807 долари (1997)

.
5. Grease (1978)Најпрофитабилни филмови на сите времиња

 • Буџет: 6.000.000 долари
 • Заработка: 394.589.888 долари

.
4. Pretty Woman (1990)Најпрофитабилни филмови на сите времиња

 • Буџет: 14 милиони долари
 • Заработка: 463.406.268 долари

.
3. Slumdog Millionaire (2008)Најпрофитабилни филмови на сите времиња

 • Буџет: 15.000.000 долари
 • Заработка: 141.319.195 долари (САД, 24 мај 2009)

.
2. E.T. the Extra-Terrestrial (1982)Најпрофитабилни филмови на сите времиња

 • Буџет: 10.500.000 долари
 • Заработка: 792.910.554 долари (31 декември 2002)

.
1. My Big Fat Greek Wedding (2002)Најпрофитабилни филмови на сите времиња

 • Буџет: 5.000.000 долари
 • Заработка: 368.744.044 долари

Забелешка: при креирање на редоследот на филмовите во листата, земени се предвид и промените во стапката на инфлација.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар