10 заповеди за подобар живот

„На крајот, не се годините тие кои се важат во вашиот живот. Животот во тие години е она што е најважно“ – рекол Абрахам Линколн.

Еве 10 кратки совети во форма на заповеди, насочени кон самите себе. Доколку си ги повторувате и верувате во нив, навистина можете да си го направите животот поедноставен, поисполнет и поубав.

10 заповеди за подобар живот

1. Јас не сум совршен и нема да се трудам да бидам.

2. Јас не можам и нема да се трудам да ги задоволам сите.

3. Јас ќе бидам дел од она во кое верувам.

4. Јас ќе им дадам приоритет на моите обврски и ќе ги извршувам прво најважните работи.

5. Внимателно ќе ги одбирам пријателите.

6. Ќе им помагам на луѓето кога ќе можам.

7. Ќе се фокусирам на позитивните нешта во животот.

8. Јас можам да бидам само јас.

9. Ќе бидам тука, сега.

10. Животот никогаш не оди подобро од вчера. Тоа е само мојата перцепција за животот.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар