Кукови острови – тропски рај за душата

Куковите острови со сигурност можат да се вбројат во категоријата рајски места на земјата. Тие се самоуправувачка држава во соработка со Нов Зеланд и се распослани на површина од 240 квадратни километри. Главен центар е градот Аваруа, кој се наоѓа на островот Раротонга, каде што е сместен  аеродромот, преку кој доаѓаат туристите. На 15-те острови живеат нешто помалку од 15.000 луѓе, кои воглавно се занимаваат со туризам. Официјални јазици на државата се англиски и куковоостровски маорски.Кукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душатаКукови острови – тропски рај за душата


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Mia Reply

    Ќе си резервирам тука на одмор 🙂

  2. Georgi Reply

    Sum bil tuka, Rarotonga, mnogu ubavo mesto…

Остави коментар