31 декември 2019 | Кафе пауза

Касерола со бајат леб и цимет – совршен појадок кој може однапред да го подготвите

Подгответе го специјалитетот ден претходно, а утрото ставете го во рерна и за еден час имате совршен појадок.

7 најдобри подароци кои некои личности ги добиле од своите блиски

Подароците што луѓето ги сметаат за „најдобри“ не се најскапи, туку се подароци преку кои саканиот им покажува колку се навистина ценети и сакани.

10 интересни ситуации поврзани со првиот бакнеж

Првиот бакнеж е често волшебен. Ова е момент кога емоциите се најсилни, погледите се полни со мечтаење и ни се чини како времето да застанало за момент.

Според едно ново истражување марихуаната ја менува структурата на срцето

Истражувачите откриле ново сознание дека канабисот буквално може да го промени срцето на корисникот.

Колку време треба да помине по раскинувањето за повторно да бидете во врска?

Ако по раскинувањето сакате да влезете во нова врска, поставете си ги овие 7 прашања за да откриете дали сте подготвени за тоа.

Како вистински да се промените во следната година?

За навистина да ги направите промените што ги посакувате, треба да го промените начинот на кој размислувате за промените.

Туризмот во 2019: Годината кога Европа започна да ги затвора своите врати

По неколку години, кога ќе погледнете наназад, на 2019 година ќе се сеќавате како на година во којашто европските градови започнаа да го ограничуваат бројот на туристи.

Која е разликата помеѓу мрзливоста и неидентификуваната страст?

Иако во двата случаи се соочувате со недостаток на средства, на награди, на признанија и на достигнувања, не станува збор за две исти работи.