Кое е значењето на божиќните симболи што ги гледаме насекаде?

Кое е значењето на божиќните симболи што ги гледаме насекаде?

Веднаш штом ќе дојде декември, луѓето почнуваат да влегуваат во празничниот дух со украси за одмор. Ѕвезда, ангел, зимзелено дрво или свеќа – лесно нè тераат да размислуваме за Божиќ. Сепак, дали некогаш сте се запрашале што всушност значат овие божиќни симболи? Ако е така, тогаш придружете ни се додека го истражуваме потеклото на заедничките божиќни симболи и нивните значења.

Кое е значењето на божиќните симболи што ги гледаме насекаде?

1. Дедо Мраз

Симболите со Дедо Мраз се секако едни од најпознатите божиќни симболи. Сепак, дали знаевте дека Дедо Мраз е првенствено поврзан со грчкиот епископ на Мира – Свети Никола? Тој одел од врата на врата давајќи подароци како начин да покаже љубов и да го слави Спасителот.

2. Црвена и зелена боја

Црвените и зелените бои исто така се сметаат за еден од симболите на Божиќ. Црвената боја ја претставува крвта на Христос на крстот и бобинките од овошје што ги користеле за време на прославите на зимската краткоденица во антички Рим. Од друга страна, секој Божиќ имаме тенденција да украсуваме зимзелени дрвја. Значењето на симболот на елката има врска со вечен живот и вечна надеж. Покрај тоа, новогодишните елки покажуваат кон небото. Затоа, друго значење на елката во Библијата се врти околу сеќавањето да се најде Бог во сè.

3. Ѕвезди и ангели

Звездите ја симболизираат ѕвездата на Витлеем што ги водеше тројцата Мудри луѓе кон бебето Исус. Тие се познати симболи на Божиќ бидејќи се знак на сјајна надеж за човештвото. Од друга страна, ангелите беа оние кои ја објавија веста за раѓањето на Спасителот на првата божиќна ноќ.

4. Венци и ѕвона

Венците се во кругови кои немаат почеток и крај. Покрај тоа, тие често се направени од борови гранки кои се зимзелени. Венците се симболи на Божиќ што ги закачуваме на вратите, бидејќи тие претставуваат вечност и бескрајна љубов кон Бога.

Кога станува збор за ѕвоната, луѓето ги користат со векови за да ги водат изгубените овци назад. Тие се еден од познатите божиќни симболи, затоа што нè потсетуваат дека Бог е секогаш тука да ни помогне. Ние исто така можеме да гледаме на ѕвоната како симбол на моментот кога ангелите го објавија раѓањето на Спасителот.

Кое е значењето на божиќните симболи што ги гледаме насекаде?

5. Свеќи и светилки

Другите познати божиќни симболи вклучуваат свеќи и светилки. Без оглед на формата, тие симболизираат дека Исус Христос е светлината на светот.

Погледнете ги овие елки што ќе го направат дворот да изгледа како од божиќен филм.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар