Делата на Ван Гог се вратија во живот на стилски начин преку новата модна колекција на „Vans“

Делата на Ван Гог се вратија во живот на стилски начин преку новата модна колекција на „Vans“

Делата на сите големи уметници досега се овековечуваа на ѕидовите од музеите, но тоа повеќе не е единствениот начин да го продолжиме нивниот живот. Сега, работата на Винсент Ван Гог е вратена во живот на стилски начин, во новата модна колекција на компанијата за чевли „Vans“ наречена „Vans x Van Gogh Museum“ (Ванс наспроти Музејот Ван Гог).

Делата на Ван Гог се вратија во живот на стилски начин преку новата модна колекција на „Vans“

Секое модно парче во оваа линија е инспирирано од некоја од четирите дела на холандскиот сликар: Череп, Сончогледи, Бадемов цвет и автопортретот Ван Гог. Oваа специјална модна линија, освен чевли ќе вклучува и маици, јакни, кошули, дуксери и бејзбол капи.

Делата на Ван Гог се вратија во живот на стилски начин преку новата модна колекција на „Vans“

„Ние сме воодушевени од колекцијата „Vans x Van Gogh Museum”, бидејќи е поврзана со нашата мисија да ги направиме животот и работата на Винсент Ван Гог достапна до што е можно повеќе луѓе, со цел да ги инспирираме и да ги збогатиме нивните животи“, вели Адријан Донзелман, главниот директор на Музејот Ван Гог во Амстердам.

Делата на Ван Гог се вратија во живот на стилски начин преку новата модна колекција на „Vans“

Модната линија ќе биде достапна од 3 август, 2018 година на веб-сајтот на Ванс, како и во продавницата на музејот. Дел од заработените пари од продажбата на овие модни парчиња, ќе се употреби за одржување и заштита на делата на Ван Гог во музејот.

Погледнете ги прекрасните уметнички модни креации, на следната страница.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар