7 техники за самоодбрана за жени препорачани од професионалец

7 техники за самоодбрана за жени препорачани од професионалец

Признатиот мастер за боречки вештини, Виктор Лиалко, напишал книга во која ги опишува најефективните методи за самоодбрана кои можат да им помогнат на жените кога се нападнати. Во продолжение погледнете ги најефективните и најлесните движења за разни ситуации. Овие техники може да ги изведе секоја жена, без разлика колку е голем напаѓачот.

1. Запомнете ги ранливите места

7 техники за самоодбрана за жени препорачани од професионалец

Без разлика колку е голем или тежок напаѓачот, можете да го победите ако ги знаете слабите точки. Главните се очи, нос, грло, гради, колена и препони. Можете да напаѓате на кој начин сакате, но важно е да запомните дека најефективните движења се насочени кон овие места.

2. Наједноставните и најефективните движења

7 техники за самоодбрана за жени препорачани од професионалец

Едно од најдобрите движења што ќе го натераат напаѓачот да падне на колена е фаќање на зглобот. Фатете ги малиот и домалиот прст со едната рака, а средниот и показалецот со другата и свиткајте му го зглобот. Ако не можете да ја фатите раката на противникот, удрете го со тупаница или со прст помеѓу клучните коски или адамовото јаболко. Ова ќе ви даде време да избегате.

7 техники за самоодбрана за жени препорачани од професионалец

Најочигледно место за напаѓање се препоните. Сите курсеви за самоодбрана советуваат да целите кон овој дел. Ударот во препоните ќе го парализира напаѓачот и ќе ви даде време да избегате.

3. Ако ве фатат однапред

7 техники за самоодбрана за жени препорачани од професионалец

Ако напаѓачот ве фати однапред и не можете да ги кренете рацете, придвижете ги дланките напред и направете тупаници пред вашата карлица. Ова ќе направи доволно простор помеѓу вас и напаѓачот. Потоа удрете го напаѓачот по нос со вашето чело. Поради ударот, тој ќе се оддалечи од вас, а ова ви е шанса да го удрите по препоните со коленото.

7 техники за самоодбрана за жени препорачани од професионалец

Ако сè уште има простор помеѓу вас и напаѓачот, можете да се заштитите со вашата дланка. Исправете ја левата рака и удрете го напаѓачот по брадата и носот со десната. Потоа удрете го во препоните. Ова ќе го дезориентира напаѓачот и ќе имате време за бегање.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар