5 вознемирувачки фрази што луѓето ги кажуваат многу често

5 вознемирувачки фрази што луѓето ги кажуваат многу често

Психолозите велат дека првиот впечаток за некоја личност се формира во првите неколку секунди од средбата и потоа многу ретко се менува. Но, понекогаш, без разлика колку долго луѓето комуницираат, работат заедно или се во врска со некого, може да се случи да сакаат да го минимизираат времето што го поминуваат заедно. Причината за тоа може да биде користењето специфични фрази во говорот што ги тера другите луѓе да не сакаат веќе да комуницираат со таа личност. Во продолжение прочитајте кои се тие токсични фрази.

5 вознемирувачки фрази што луѓето ги кажуваат многу често

1. „Не сакам да те навредам, но…“

Желбата да ја зајакнете вашата самодоверба по цена на самодовербата на другите луѓе не е најдобриот начин за комуникација. Ако сметате дека постои личност што ви го прави ова, проверете дали се брани себеси: најдете аргументи за да ја поддржите вашата позиција, но немојте да бидете негативни.

2. „А, дали знаеш што ми се случи мене?“

Нагласувањето на разликите е лош начин на комуникација. Кога разговарате со луѓето, подобро е да ги потенцирате работите што ве обединуваат. На пример, ако вашиот пријател ви кажува за нешто што е важно за нив, а вие мислите дека тоа не е интересно, не обидувајте се да го свртите вниманието кон себе велејќи: „Небитно. Знаеш што ми се случи мене?“ Оваа фраза ги обезвреднува искуството и емоциите на другата личност. Постојат други учтиви начини да кажете дека сакате да ја смените темата на разговорот.

3. „Никогаш не би купил вакво нешто.“

Да бидете категорични е одличен начин да ги изгубите пријателите. Кога родителите не им дозволуваат на своите деца да направат нешто, тоа можеби е добро (но, не секогаш). Меѓутоа, кога луѓето се однесуваат како да се подобри или да се над она што го зборува другата личност, тоа е знак на надмоќ и ароганција. Ваквото однесување може да биде многу одбивно.

4. „Знам што е најдобро за тебе.“

Една од најопасните манипулации е кога луѓето се обидуваат да направат тоа што ќе го кажат да изгледа како да е резултат на грижа и љубов. Таквите луѓе оставаат добар впечаток затоа што изгледаат како да сакаат да бидете добро. Но, тие само предизвикуваат страв и проблеми.

5. „Ти реков!“ или „Знаев!“

Никогаш не е интересно да разговарате со луѓе кои мислат дека се попаметни и подобри од вас. Да бидете сезнајко не е најдобрата стратегија за градење силни и долгорочни односи.

Прочитајте кои се 10-те разлики помеѓу трајните пријателства и оние што ќе исчезнат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар