16 февруари 2021 | Кафе пауза

8 совети што може да ви го спасат животот во екстремни ситуации

За да го намалите ризикот, треба да знаете како да се однесувате и да не ве фаќа паника за време на екстремни ситуации.

5 неочекувани работи што му штетат на вашиот сексуален живот

Дали знаете дека возењето велосипед е здраво во секој поглед, освен што може да доведе до намалување на способноста за сексуална возбуда?

За повторно цветање: Пијалак што орхидеите го сакаат повеќе од водата

Одгледувањето орхидеја со здрави зелени лисја што постојано цветаат е еден од најголемите предизвици на секој домашен ботаничар.

Како да ги дешифрирате најчестите фрази во огласите за работа?

Овие вообичаени фрази може ненамерно да откријат многу за приоритетите на компанијата, за нејзиниот идеален кандидат за работа и каков вид личност ѝ треба на таквата организација.

Не ја сакате жолтата боја? Еве што може да открие тоа за вашето здравје

Веројатно веќе знаете дека сончевата жолта нијанса е главно поврзана со среќа и радост, а тоа го потврдува и науката.

3 хороскопски знаци што се сметаат за најмирни бебиња

Секое бебе е приказна за себе, а секој родител ќе ви го потврди тоа. Дали е можно да знаете со какво бебе ќе си имате работа според неговиот хороскопски знак?

Чај или кафе? Вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас

„Чај или кафе?“ - ова прашање е многу тешко бидејќи овие 2 пијалаци се најпопуларните во светот многу долго време.

„Ethos“: Серија која нѐ потсетува дека депресијата и стравовите не знаат за пол, класа и религија

Турскиот сценарист Беркун Оја не сакаше да одржи час по социологија и психологија со оваа серија, но не е лошо одвреме-навреме да ги потсетуваме луѓето дека вознемиреноста, депресијата и стравовите не знаат за пол, класа и религија.

Имате само 7 секунди: Каков прв впечаток оставате?

Првиот впечаток не е толку лесен за бришење и како што велат психолозите, никогаш нема да добиете втора шанса да оставите прв впечаток. Па, каков прв впечаток оставаат хороскопските знаци?

Волшебен стан во Лондон украсен со најнежните пастелни тонови

Антички мебел, кристални лустери, неодолив стил на гардеробер, француски прозорци, елегантни завеси - сето ова во овој луксузен стан создава гламурозна атмосфера со многу вкус и стил.

5 трендови за убавина инспирирани од 80-тите

Модните трендови се раѓаат, доаѓаат до врвот и исто така исчезнуваат, а потоа повторно стануваат актуелни, и така во круг.

Направете сами: Обвивки од пчелин восок за чување храна

Препорачливо е да ги користите за да ја покриете храната што ја јадете во рок од неколку часа или следниот ден, како што се сендвичи или парчиња овошје.