Не ја сакате жолтата боја? Еве што може да открие тоа за вашето здравје

Не ја сакате жолтата боја? Еве што може да открие тоа за вашето здравје

Погледнете ја вашата гардероба. Кога ќе земете маица или џемпер од закачалка, каква боја на облека избирате најчесто? Дали е светла, црвена или темна? Дали избирате смирувачка сина или вампирска виолетова боја? Боите што ве привлекуваат може да ве доведат до некои аспекти на вашата благосостојба.

Не ја сакате жолтата боја? Еве што може да открие тоа за вашето здравје

На пример, ако погледнете во сончево жолтата маичка и помислите „Зошто воопшто ја купив?“, може да има доста добра причина за вашата ненадејна одбивност бидејќи тоа е еден од знаците на стрес.

Врската помеѓу жолтата боја и вашето расположение

Веројатно веќе знаете дека сончевата жолта нијанса е главно поврзана со среќа и радост, а тоа го потврдува и науката.

Пред неколку години било спроведено истражување во кое луѓето одговарале на прашањето која е нивната омилена боја, а потоа било оценето нивното расположение.

А, она што го откриле е дека светлата и пријатна жолта нијанса е поврзана со среќата. Луѓето кои ја избрале жолтата боја биле помалку депресивни или вознемирени.

Но, ако целосно ја избегнувате жолтата боја, може да го имате феноменот „предозирање со жолто“, што може да се манифестира како стрес и вознемиреност. Секогаш кога луѓето бегаат од жолтата боја, има голема шанса да се под стрес.

Освен тоа, голем број луѓе денес јадат многу жолта храна, не само храна како жолти пиперки или лимони полни со хранливи материи, туку обработена храна на база на пченка. Оваа рафинирана жолта храна може да го зголеми шеќерот во крвта, што е поврзано со кортизолот, хормонот на стресот.

Ако имате ненадејна одбивност кон жолтата боја или едноставно не ја претпочитате таа боја во моментов, можеби треба да го проверите нивото на стрес.

Направете тест: обидете се да ја наполните чинијата со ладна, сино-виолетова храна (боровинки, грозје и сл.). Сино-виолетовите пигменти се одлични за балансирање на расположението. Едно истражување открило дека исхраната полна со овој вид полифеноли е поврзана со намалениот ризик од депресија за 39%.

Има уште многу работи што научниците треба да ги проучат во врска со боите, вклучително и нивната поврзаност со здравјето на луѓето. Сепак, постои докажана причина зошто жолтата боја се поврзува со среќата и што значи ако стоите понастрана од таа боја.

Прочитајте кои растенија ги намалуваат стресот и вознемиреноста.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар