Чај или кафе? Вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас

Чај или кафе? Вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас

„Чај или кафе?“ – ова прашање е многу тешко бидејќи овие 2 пијалаци се најпопуларните во светот многу долго време. Но, дали има нешто друго зад вашиот избор, освен вкусот на овие топли пијалаци?

Екстровертите преферираат чај

Чај или кафе? Вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас

Според резултатите од анкетата спроведена во САД од страна на OnePoll, екстровертите и амбивертите се љубители на чај, додека интровертите почесто пијат кафе. Едно истражување спроведено од Ендру П. Смит од Универзитетот Кардиф заклучи дека кофеинот им помага на екстровертите во нивните работни перформанси, а интровертите функционираат подобро „декофеинска“ состојба.

Љубителите на кафе преземаат ризици

Чај или кафе? Вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас

Ова истражување откри дека потрошувачката на кафе е поврзана со „барањето сензација, импулсивност и склоност кон преземање ризик“, што значи дека обожавателите на овој популарен пијалак имаат поголема веројатност да уживаат во екстремни спортови и почесто да копнеат по нови искуства.

Луѓето што пијат чај спијат подобро

Чај или кафе? Вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас

Резултатите од истражувањето покажуваат дека оние кои претпочитаат чај се идентификуваат како „просечни спијачи“. Истовремено, љубителите на кафе може да доживеат некои проблеми со овој аспект од животот: тие мислат за себе дека се „лесни спијачи“.

Љубителите на чај имаат желба за благо

Чај или кафе? Вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас

Според ова истражување, испитаниците кои претпочитаат чај почесто додаваат шеќер во него, додека луѓето што пијат кафе уживаат во неговиот вкус без шеќер.

Љубителите на кафе се љубители на кучиња

Чај или кафе? Вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас

На прашањето дали сакаат мачка или куче, повеќе љубители на кафе избрале кучиња, а оние кои претпочитаат чај повеќе сакаат мачки.

Луѓето што пијат чај се покреативни

Чај или кафе? Вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас

Според ова истражување, чајот ви помага да бидете покреативни и го олеснува доаѓањето до нови идеи. Во исто време, друго истражување откри дека и покрај тоа што нема позитивно влијание врз креативноста, кафето ги прави вашите вештини за решавање проблеми многу подобри.

Љубителите на кафе се под стрес, но помалку депресивни

Чај или кафе? Вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас

Ова истражување покажа дека колку повеќе студентите треба да учат во текот на семестарот, толку повеќе пијат кафе. Со оглед на тоа што кофеинот е стимулативна супстанција, тоа не е случајно. Сепак, има позитивна страна во пиењето кафе: откриено е дека кај оние кои често пијат кафе, нивото на депресија е за 32% пониско од оние што не пијат кафе.

Прочитајте како да го направите вашиот омилен пијалак поздрав.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

  1. JelenaM Reply

    Јас сум интроверт и не сакам чај или кафе. Сметам дека е чудна таа врска и статистика.

Остави коментар