30 интересни факти за планетата Земја што ќе ве остават без здив

30 интересни факти за планетата Земја што ќе ве остават без здив

Дали знаевте дека секоја секунда се раѓаат по четири бебиња во светот и дека океаните кријат речиси 200.000 различни вируси? Со повеќе од 200 земји и повеќе од 7,5 милијарди луѓе, оваа планета е навистина уникатно место. Овие 33 факти за нашата планета ќе ве остават без здив.

30 интересни факти за планетата Земја што ќе ве остават без здив

1. Целото светско население би можело да живее во Лос Анџелес.

2. Најлутата чили пиперка на светот може да ве убие.

3. Франција е најпосетуваната земја во светот.

4. Најгусто населениот остров е голем колку две фудбалски игралишта и се наоѓа во Колумбија.

5. Канарските Острови го добиле името по кучиња. Ислас Канаријас значи остров на кучиња.

6. Три држави во светот не го користат метричкиот систем – Либерија, Мјанмар и САД.

7. Секоја секунда се раѓаат по четири бебиња во светот.

8. Најниската температура досега измерена во светот е -97,7 °С на Антарктикот за време на истражувањето помеѓу 2004 и 2016 година.

9. Озонската обвивка ќе биде целосно обновена за 50 години.

10. Постојат 4 квадрилиони бактерии на планетата Земја.

11. Луѓето кои живеат моментално на Земјата претставуваат само околу 7% од вкупниот број луѓе што некогаш живееле на планетата.

12. Мухамед е најчестото машко име во светот. Го носат околу 150 милиони мажи, благодарение на исламската традиција да го дадат ова име на првиот машки наследник.

13. Во Африка и во Азија живее 90% од руралното население во светот.

14. Најскапата монета на светот била продадена за 7 милиони долари (американска златна монета од 1933 година во вредност од 20 долари, која никогаш не влегла во масовна употреба).

15. Јужен Судан е најмладата земја во светот, а својата независност ја стекнала во 2011 година.

16. Повеќе од 52% од светската популација е под 30-годишна возраст.

17. Луѓето постари од 60 години сочинуваат околу 12,3% од светската популација.

18. Постојат повеќе од 24 различни временски зони во светот.

19. Шведска е земја со најмногу острови во светот, има дури 221.800 острови.

20. Дури 43 земји во светот сè уште имаат кралско семејство.

21. Сите панди што постојат во светот потекнуваат од Кина.

22. Канада поседува дури 9% од светските шуми.

23. Црвенокосата келеа е најчестата птица во светот.

24. Најмногу луѓе во светот зборуваат мандарински кинески, кој е мајчин јазик на 950 милиони луѓе.

25. Точно 41 земја во светот го признаваат знаковниот јазик како официјален.

26. Фејсбук има повеќе корисници отколку што Соединетите американски држави, Кина и Бразил имаат жители.

27. Ако се соберат сите мравки во светот, тие ќе бидат тешки колку и сите луѓе во светот.

28. Постојат речиси 200.000 различни видови вируси во океаните.

29. Токио е најголемиот град во светот, со 37 милиони жители.

30. Во просек, секоја секунда умираат по две лица во светот.

Прочитајте ги и овие 14 апсурдни факти што најверојатно не сте ги знаеле.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар