Неверојатни историски изуми што се изгубиле низ времето - Part 2

Неверојатни историски изуми што се изгубиле низ времето

5. Машина за облаци

Неверојатни историски изуми што се изгубиле низ времето

Вилхелм Рајх бил научник и сакал да одгледува боровинки. Но честата суша му ги уништувала растенијата. Тогаш тој направил машина која ја нарекол Cloudbuster. Барем така вели легендата. Кога ја лансирал машината, растенијата страдале од суша и временската прогноза не предвидувала никаков дожд. 3 часа по лансирањето на машината, небото се покрило со облаци и имало пороен дожд. По неколку денови истражувањето на Вилхелм било затворено, а прототипот од направата бил конфискуван по наредба од владата. Ако не се случело ова, можеби направата ќе била решение за сувите места на Земјата.

6. Дигитален систем за кодирање

Неверојатни историски изуми што се изгубиле низ времето

Научникот Ромке Јан Бернард Слут од Холандија добил идеја за алгоритам којшто можел сто пати да ги намали податоците од неколку гигабајти. Тој ја демонстрирал неговата идеја пуштајќи филм од чип од само 8 килобајти. Во 1999-та година, неколку денови пред да го објави изворниот код на јавноста, Слут умрел во навистина чудни околности, а сите информации биле изгубени. Ако оваа технологија постои денес, во вашиот телефон ќе можете да ги сместите сите филмови што постојат.

7. Електромобил

Неверојатни историски изуми што се изгубиле низ времето

Во 1931-ва година на Никола Тесла му бил претставен нов модел на автомобил наречен Pierce-Arrow. Тесла го проучил автомобилот, отишол во локална продавница и купил неколку делови. Сите делови ги собрал во кутија со димензии 58 на 12 центиметри. Ја поставил кутијата зад седиштето на автомобилот и ги поврзал жиците со моторот. Потоа влегол во автомобилот и почнал да го вози. Според очевидците автомобилот достигнал брзина од 160 километри на час и можел да вози 8 часа без полнење. Кога научниците го прашале од каде доаѓала енергијата, тој им одговорил од воздухот. Луѓето почнале да се смеат и тврделе дека Тесла е луд, па тој се налутил и ја уништил мистериозната кутија.

8. Направата на Рајф

Неверојатни историски изуми што се изгубиле низ времето

Во 1934-та година, научникот Ројал Рајф направил ласер кој ги напаѓал клетките на рак и ги уништувал. Можеби звучи како бајка, но неговиот третман бил ефикасен за 14 документирани случаи на пациенти со терминален рак. Но кога научникот одбил да соработува со огромна фирма, неговиот ласер бил уништен и било сопрено целото истражување. Замислете колку животи би се спасиле ако направата постоела и денес.

Прочитајте нешто повеќе за изумите кои засекогаш ги променија нашите животи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар