Дали вашиот ајфон наскоро ќе може да открива знаци на депресија?

Дали вашиот ајфон наскоро ќе може да открива знаци на депресија?

Apple работи на нова технологија која би можела да помогне при дијагностицирање на проблеми со менталното здравје и когнитивниот пад.

Дали вашиот ајфон наскоро ќе може да открива знаци на депресија?

Како што објави The Wall Street Journal, технолошкиот гигант работи на нова функција на ајфон која може да открие дали корисникот е депресивен или страда од когнитивно нарушување. Технологијата ќе користи сензорни податоци, вклучувајќи ја физичката активност на корисникот, шемата на спиење, начинот на куцање, за да ги забележи дигиталните сигнали поврзани со различните ментални или невролошки проблеми.

Apple ја усовршува оваа технологија во соработка со Универзитетот во Калифорнија како и фармацевтската компанија Biogen. Истражувачите од универзитетот ги проучуваат стресот, анксиозноста и депресијата, додека фармацевтската компанија работи на истражување на случаите со благо когнитивно нарушување.

Во текот на истражувањето кое започна претходната година, Apple ги следи податоците на околу 30.000 испитаници. Истражувачите ги следат податоците од камерата на телефонот, тастатурата и аудио сензорите. Податоците кои се собрани на тој начин, можат да алудираат на менталната состојба на испитаникот, земајќи ги предвид неговите изрази на лицето, тонот со кој зборува, колку често оди на прошетка, шемата на спиење, отчукувањата на срцето и дишењето, како и брзината со која куца на тастатурата и содржината на тоа што го пишува.

И покрај најавата дека ваквиот тип технологија може значително да придонесе за превенција на одредени здравствени проблеми, сепак сè уште нема конкретни резултати. Како и да е, нема да биде чудно доколку вашиот телефон се претвори во ваш мал, џебен лекар.

Откако дознавте кои технолошки достигнувања на ајфонот се во тек, можеби ќе сакате да откриете и 11 корисни опции на вашиот ајфон што сигурно не сте знаеле дека постојат.

Извор: dazeddigital.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар