Нова социјална мрежа во која сексуалното изразување е добредојдено

Нова социјална мрежа во која сексуалното изразување е добредојдено

Новата социјална мрежа, насочена кон слободно сексуално изразување, сака да обезбеди безбеден простор за секој што го нема тоа на постојните платформи, кои се веќе познати по необични правила кога станува збор за прикажување одредени работи (на пример, коса, брадавици, менструација, деколте, стрии итн.). Основачот Ени Браун и нејзиниот тим сакаат корисниците – сексуални работници, еротски (визуелни и текстуални) уметници, активисти и други, да објавуваат без страв од цензура или малтретирање.

Нова социјална мрежа во која сексуалното изразување е добредојдено

Ова е многу потребна алтернатива за големите социјални мрежи затоа што, и покрај фактот дека мислата за „сексуално изразување“ веднаш почнува да го покажува неонскиот натпис ПОРНОГРАФИЈА, слободното сексуално изразување вклучува сексуално образование, позитивност на телото, еротска уметност и многу повеќе.

Во 2015 година, Фејсбук започна со цензурирање на женски влакна и фотографии од брадавици, а Инстаграм, кој е во сопственост на Фејсбук, ги смени условите за користење во декември минатата година. Сексуалните едукатори веќе забележуваат дека нивната содржина е цензурирана (додека, во меѓувреме, доказите за вознемирување честопати се „простуваат“). ТикТок, пак, ги „чисти“ корисниците со етикетата OnlyFans во нивната резиме. Ако некој не е директно блокиран, може да биде цензуриран во сенка или оневозможен во рекламирањето.

Липс (Lips) e нова социјална мрежа која започна уште во 2008 година и сака да му го даде својот простор на секој што е заинтересиран за љубовта кон она од што сме создадени. Секој што сака да започне да објавува содржини, треба да достави неколку примери, а досега нема опции за коментирање или размена на пораки – опции што прават другите социјални мрежи да имаат најмногу проблеми. Дали Lips ќе станат „петта сила“ на социјалните мрежи останува да видиме, но судејќи според популарноста на платформата OnlyFans и честите дискусии за цензурата на Фејсбук, Инстаграм и ТикТок, не се сомневаме дека ќе да ја најде својата публика.

Погледнете кои апликации кои ќе ви помогнат да се релаксирате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар