10 изуми кои засекогаш ги променија нашите животи

10 изуми кои засекогаш ги променија нашите животи

Сè започнало кога некој од нашите предци им нашол примена на стаповите. Потоа било измислено тркалото, печатарството, парниот мотор, струјата, a денес пак живееме во дигитален свет. Овие изуми ќе ги пронајдете во речиси секоја книга по историја, но изумите на листава, иако не им даваме големо значење, се оние кои најмногу го промениле нашиот живот.

1. Баркодови

(1)10-izumi-koi-zasekogash-gi-promenija-nashite-zhivoti-kafepauza.mk

Овие едноставни линии го променија начинот на купување. Иако баркодот не му кажува ништо на купувачот, тој е од голема важност и се наоѓа на речиси секој производ во продавниците. Некои компании се покреативни и ги користат баркодовите за да го подобрат изгледот на нивниот производ.

2. Пејсмејкер

(2)10-izumi-koi-zasekogash-gi-promenija-nashite-zhivoti-kafepauza.mk

Оваа мала, но многу важна медицинска направа го одржува ритамот на срцето кога природниот пејсмејкер не функционира правилно. Најновите модели се големи колку една пилула, па може да бидат поставувани и без операција.

3. Виолетов анилин

(3)10-izumi-koi-zasekogash-gi-promenija-nashite-zhivoti-kafepauza.mk

Оваа боја е случајно создадена од еден студент кој се обидувал да синтетизира кинин. Наместо тоа, тој ја создал првата синтетичка органска хемиска боја. Оттогаш се создадени многу, но токму оваа боја започна револуција во светот на материјалите и модата.

4. Тефлон

(4)10-izumi-koi-zasekogash-gi-promenija-nashite-zhivoti-kafepauza.mk

Изумот на овој материјал не само што бил важно научно откритие, туку целосно го променил кулинарството. Нелепливите тави обложени со тефлон денес се наоѓаат во секоја кујна.

5. Канализација

(5)10-izumi-koi-zasekogash-gi-promenija-nashite-zhivoti-kafepauza.mk

Пред постоењето на канализацијата, хигиенските услови биле далеку од задоволителни. Во средновековните замоци тоалетите биле мали соби со дупка во подот, а целиот отпад бил исфрлан веднаш околу ѕидовите на замокот. Миризбата не била воопшто пријатна. Канализацијата и водоводот значително ги подобриле здравјето и хигиената.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар