портокал | Кафе пауза

Што ќе се случи со вашиот организам доколку секојдневно консумирате портокали?

Не заборавајте дека портокалите се извор на витамин Ц и антиоксидантски хранливи материи!

Најдобриот дел од портокалот: Направете прав од кората што содржи два пати повеќе витамин Ц

Една лажица од овој прав содржи дупло повеќе витамин Ц отколку самото „месо“ на плодот.

Вашето омилено овошје ги открива вашата личност и вашиот карактер

Изборот на омиленото овошје многу зборува за вашиот карактер, а оваа теорија е стара повеќе од 2.000 години и за прв пат се појавила во стара Јапонија.

Топло какао со ѓумбир и портокал

Какао со силно зачинет вкус...

Сутлијаш со рум и портокал

Направете го сутлијашот поинтересен...

Цел живот погрешно сте ги лупеле портокалите

Како најлесно да се справите со лушпата на портокалот?

Топол пијалак од јаболка

Вкусен и здрав напиток кој убаво ќе ве стопли во овие студени денови...

Пилешко во сос од портокал

Одличен предлог за денешниот ручек...
Датум: 01 окт 2014
, Автор:

Чоколадни стапчиња од портокал

Дали знаете како да ја искористите кората од портокалот? Направете супер вкусни слатки од само две состојки!
Датум: 30 авг 2014
, Автор:

6 овошја кои веројатно ги јадете на погрешен начин

Некои видови овошје обожаваме да ги јадеме, но не ни се баш омилени за чистење, лупење и сечење.
Датум: 12 авг 2014
, Автор:

Не фрлајте ја кората од портокалите, еве за што можете да ја употребите

Покрај вкусот и придобивките од јадењето на плодот, и кората може да се употреби за многу работи.
Датум: 03 јул 2014
, Автор: