Топло какао со ѓумбир и портокал

Топло какао со ѓумбир и портокал

Какао со силно зачинет вкус

Топло какао со ѓумбир и портокал

Потребни состојки:
  • 4 лажички какао
  • 4 лажички кафеав шеќер
  • рендана кора од ½ портокал
  • 1 лажичка ситно исечкан корен од ѓумбир
  • 100 мл млеко
  • 100 мл вода
  • малку екстракт од ванила
Начин на подготовка:

Ѓумбирот, кората од портокал, шеќерот и екстрактот од ванила ставете ги во блендер и мешајте околу една минута. Потоа додајте го какаото и мешајте додека сите состојки убаво не се соединат.

Во меѓувреме млекото и водата ставете ги во сад на тивок оган. Кога течноста ќе зоврие, почнете да додавате од неа во смесата од блендерот, константно мешајќи, и не повеќе од една лажичка наеднаш. Кога ќе добиете паста, истурете ја оваа смеса во течноста која врие на огин. Кога сето тоа добро ќе се соедини, вашиот пијалак е спремен за сервирање.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар