остров | Кафе пауза

Кои се 10-те најголеми острови во светот?

Мало потсетување на часовите по географија...

Дали ќе исчезне под морето? Аеродром на вештачки остров до кој води мост долг 3 750 метри

Меѓународниот аеродром Кансај е архитектонско чудо. Сместен е на вештачки остров што е долг 4 километри и широк околу 2,5 километри.

Остров на љубовта: Медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед

Немаше многу патувања во последната година, но веруваме дека границите наскоро ќе се отворат и работите ќе се вратат во нормала, па зошто да не го вклучите Кипар како една од можните дестинации на списокот?

3 хороскопски знаци што би преживеале на пуст остров

Дали некогаш сте се запрашале дали можете да преживеете на пуст остров или нема да можете да издржите?

Направени пред две илјади години: Прекрасни пештери во кои влегувањето е забрането

Пред околу дваесетина години, археолозите овде пронајдоа мермерна статуа и неколку свеќи со масло, а се верува дека уште некои статуи може да бидат скриени во ѕидовите

Европскиот Алкатраз: Затвор во Медитеранот од кој никој досега не успеал да избега

Таму богатите криминалци можеле да поткупат чувари за да им доделат своја ќелија, раскошни оброци и други придобивки.

Рај за љубителите на морското синило: Европски остров на „погрешен“ континент

Курасао е најголемиот остров во Холандските Антили. Се наоѓа во Карипското Море и спаѓа во таканаречената група острови АБЦ заедно со Аруба и Бонаер.

Никој не ја почитува забраната: Опасна туристичка атракција која одзема животи

Годишно има многу туристи кои ги посетуваат морските пештери и се фасцинираат од боите, уживаат во зајдисонцето, а храбрите ги забораваат сите забрани и скокаат во синото море од висина околу 10 метри.

Сирос – идиличен грчки остров за кој се шушка меѓу травел блогерите

Иако не е толку познат како Миконос или Санторини, Сирос во последно време ги освојува симпатиите на травел блогергите и инстаграмџиите...
Датум: 07 сеп 2019
, Автор:

Рајско место со необично име: Сите би посакале барем еднаш да го посетат овој затвор!

Островот Чангу кој припаѓа на Занзибар, и е оддалечен од него само неколку километри, е познато место по неколку работи.

Кој е најубавиот остров во светот?

Познатото списание „Condé Nast Traveler“ го избрало најдобриот остров во светот.