04 ноември 2020 | Кафе пауза

Нов нордиски тренд „фрилуфтслив“ – живеење со природата и во нејзина близина

Дали ви е тешко да се справите со пократките денови, со дождот, со мракот и со студот? Нордиските народи се вистински експерти за тоа и тие имаат одговор за подобро расположение.

Метод што се користи во музеите: Ако ја исчистите куќата вака, нема да видите прашина 10 дена

Веројатно сте слушнале за глицеринот и за неговата употреба во медицината, во козметиката, во прехранбената индустрија и во земјоделството.

Дали стресот може да доведе до покачена температура?

Бидејќи стресот влијае многу на организмот на човекот, разбирливо е зошто многумина се заинтересирани за одговорот на прашањето дали стресот може да доведе до покачена температура.

Мајка создава кукли за децата со вродени аномалии да не се чувствуваат изоставени

39-годишна мајка на две деца решила да создаде организација во Велика Британија која ја користи за модифицирање на куклички кои ќе одговараат на децата со вродени аномалии.

Најубавите декорации на екстериерот: Како да ги искористите лисјата, цвеќињата и есенските плодови?

На сите страни има лисја во разни бои и убави есенски плодови, па затоа е вистинско време да направите прекрасни украси за влезната врата и за терасата.

Трик кој ги воодушеви и фризерите: Девојка со помош на пластично шише направи совршени локни

Пронајдовме трик што нема да и наштети ни најмалку на косата, и како резултат дава совршено стилизирана коса.

Овие чоколадни колачиња се новиот Инстаграм тренд, а гарантирано ќе го подобрат и вашето расположение

Денес решивме да ви споделиме еден рецепт за чоколадни колачиња кои многу брзо станаа новиот тренд на Инстаграм!

Ова е една од најважните навики на успешните деловни луѓе

Која би ја истакнале како најважна навика на деловните луѓе?

10 неправедни очекувања што може да го нарушат вашиот брак

Најдоброто нешто што можете да го направите е да бидете свесни за вашите очекувања и да разговарате за нив за да дојдете до компромис.

Направени пред две илјади години: Прекрасни пештери во кои влегувањето е забрането

Пред околу дваесетина години, археолозите овде пронајдоа мермерна статуа и неколку свеќи со масло, а се верува дека уште некои статуи може да бидат скриени во ѕидовите