10 неправедни очекувања што може да го нарушат вашиот брак

10 неправедни очекувања што може да го нарушат вашиот брак

Природно е да пораснете со одредени очекувања во врска со тоа што ќе прави и каков ќе биде вашиот партнер. Но, многу од овие работи не постојат во реалноста. Најдоброто нешто што можете да го направите е да бидете свесни за вашите очекувања и да разговарате за нив за да дојдете до компромис. Прочитајте кои очекувања може да ја уништат врската.

10 неправедни очекувања што може да го нарушат вашиот брак

1. Очекувате секс секоја вечер

Ова е важно прашање. Луѓето имаат различни очекувања за тоа како ќе изгледа нивниот сексуален живот откако ќе се венчаат.

Ако имате секс секоја вечер на почетокот на врската, но откако ќе стапите во брак не сте толку заинтересирани, некој може да се чувствува измамен и така започнува незадоволството во бракот.

2. Мислите дека вашиот сопружник ќе ја изразува љубовта на ист начин како и вие

Можеби имате очекувања за тоа како треба да изгледа љубовта, што може многу да се разликуваат од оние на вашиот партнер. Ако вашиот сопруг очекува да му подадете рака, да го прегрнете или да го бакнувате во текот на целиот ден, но вие не сакате допири, како ќе се чувствува тој?

А што ако вие очекувате подароци секој ден? Треба да дефинирате што значи љубовта за вас двајцата и да бидете сигурни дека и двајцата разбирате што му е потребно на другиот за да се чувствува сакано.

3. Им давате приоритет на пријателите и на семејството, а не на вашата врска

Ако сакате да ги поминувате сите празници во куќата на вашето семејство затоа што тоа е традиција, но и вашиот сопружник размислува исто за неговата страна, што треба да направите?

Ако вашиот сопруг секогаш ги вклучувал пријателите во донесувањето важни одлуки, но вие навистина не сакате да се мешаат во тоа, обидете се да најдете заеднички јазик.

4. Претпоставувате дека сопругот ќе се грижи за „машките“ работи

Можеби додека растел вашиот сопруг, тој секогаш ја гледал својата мајка како чисти и мие садови, па мисли дека така ќе изгледа и вашиот брак.

Дали очекувате тој да ги плаќа сметките или да го поправи покривот што протекува затоа што тоа го правеше вашиот татко?

Обидете се подеднакво да ги поделите обврските и одговорностите.

5. Очекувате вашиот план за слободно време да се совпаѓа со неговиот

Ако во петок навечер сакате да одите во караоке бар со вашите пријателки, но вашиот сопруг смета дека треба да биде вечер за парови, може да дојде до несогласување.

Што е со секојдневното слободно време? Дали во недела сакате да одите со вашите деца во музеј или во друга авантура, но вашата сопруга сака да се одмори?

Мора да разјасните што ви треба за себе, но и да му дозволите на вашиот партнер да има време и простор за себе.

6. Верувате дека вашите навики за трошење се беспрекорни

Парите се чувствителна тема речиси за сите. Сигурно ви било потребно многу време за да сфатите колку си дозволувате да трошите пари за забава, колку мислите дека ви требаат за најважните работи и што би сториле ако наследите пари.

Но, дали некогаш сте седнале и сте размислиле за вашите навики за трошење и зошто мислите дека се добри? Можеби ќе ви треба време за да откриете кои се вашите очекувања во животот, но би било добро да одвоите време и да разговарате со сопругот за да откриете што мислите двајцата.

7. Очекувате дека жената ќе се справи со сè во врска со децата

Дали очекувате и двајцата родители да го споделат товарот на воспитувањето деца? Ако двајцата родители одат на работа, очигледно е дека ќе треба да ги поделите обврските.

Можеби вашиот сопруг има скриени очекувања дека вие ќе правите сè што е поврзано со децата затоа што сте мајка. Но, работите не функционираат така во денешно време.

8. Очекувате да се пензионирате на вашето место од соништата

Ова е тема за која паровите не сакаат да размислуваат.

Дали планирате да се пензионирате покрај плажа, додека сопругата планира да ги следи вашите деца низ целата земја каде и да се движат?

Ако вашиот партнер има долгорочен пензионерски сон со кој вие не се согласувате, подобро да се справите со тоа порано отколку подоцна.

9. Претпоставувате дека вашиот начин на комуникација е најдобар

Ова е клучно за истражување на вашите очекувања, но понекогаш, луѓето не можат да се договорат како да разговараат. Некои луѓе сакаат да се држат до една тема и да прават структурирани пресврти, додека други сакаат тоа да биде послободно.

Мора да бидете јасни со тоа како очекувате да течат дискусиите; во спротивно, можеби ќе ги исфрлите од колосек сите ваши разговори со аргумент за тоа кој ги следи или не ги следи „правилата“ за разговор.

10. Не правите компромис

Преиспитајте ги вашите очекувања. Дали е праведно да имате такви очекувања во реалната ситуација во која се наоѓате? Разговарајте со вашиот партнер за вашите и за неговите очекувања. Ова ќе ви помогне да разберете што можете, а што не можете да менувате.

Иако во многу случаи може да бидете разочарани од очекувањата што не се исполнети, погледнете на начинот на кои вашиот партнер ги исполнува другите очекувања, дури и повеќе од она што сте посакувале.

Прочитајте ги овие 11 вистини за врските што никој нема да ви ги каже.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар