Овие чоколадни колачиња се новиот Инстаграм тренд, а гарантирано ќе го подобрат и вашето расположение

Овие чоколадни колачиња се новиот Инстаграм тренд, а гарантирано ќе го подобрат и вашето расположение

Од причини што не треба премногу да се објаснуваат, веруваме дека сите денес би имале корист од пристојна доза на чоколадо. Чоколадото гарантирано го подобрува расположението, а ние денес решивме да ви споделиме еден рецепт за чоколадни колачиња кои многу брзо станаа новиот тренд на Инстаграм.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Tieghan Gerard (@halfbakedharvest) el

Потребни состојки:

За тестото:

 • 8 лажици путер во собна температура
 • 100 г шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 јајце на собна температура
 • 155 г брашно
 • 1/2 чаша + 2 лажици какао
 • 1/4 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажичка сол

За филот:

 • 190 г путер од кикирики
 • 4 лажици путер на собна температура
 • 30 г шеќер во прав
 • 1 лажичка екстракт од ванила

За декорација:

 • 350 г млечно чоколадо, стопено

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 175 степени. Во голем сад измешајте ги путерот, шеќерот и ванилата додека не се запени, околу 3-5 минути. Додадете го јајцето и мешајте додека смесата не се соедини, а потоа додадете брашно, 1/2 чаша какао во прав, сода бикарбона и сол. Мешајте додека не се соедини и тестото не направите топка, а доколку е премногу влажно за да се тркала, додадете дополнителни 2 лажици какао во прав.
 2. Ставете брашно на работната површина, поделете го тестото на два дела и направете форми користејќи форми за колачиња, а потоа внимателно префрлете ги во плех обложен со хартија за печење. Потоа покријте ги и оставете ги во замрзнувач околу десет минути. Истото направете го и со другиот дел од тестото.
 3. Печете ги формите околу 10-12 минути. Изладете го плехот околу пет минути, а потоа префрлете го во ладилник.
 4. За да го направите филот, измешајте путер од кикирики, путер, шеќер во прав и ванила и мешајте додека смесата не стане пенлива.
 5. Колачињата што веќе се готови поделете ги во две поголеми чинии. Од едната земајте ги оние кои до половина ќе ги облиете со растопено чоколадо. Почекајте да се стврдне глазурата, а потоа намачкајте го филот на другата половина од колачињата и покријте ги со украсените половини (односно оние облиени со растопено чоколадо).

Можеби ќе сакате да го пробате и овој мус колач од чоколадо.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар