Никој не ја почитува забраната: Опасна туристичка атракција која одзема животи

Никој не ја почитува забраната: Опасна туристичка атракција која одзема животи

Островот на љубовта кој според митологијата е родното место на Афродита се наоѓа во Кипар. Годишно има многу туристи кои ги посетуваат морските пештери и се фасцинираат од боите, уживаат во зајдисонцето, а храбрите ги забораваат сите забрани и скокаат во синото море од висина околу 10 метри. Овие скокови се многу опасни, а постојат неколку телефонски броеви за итни случаи за да спречат несреќи. Скокањето од погрешно место може да доведе до смрт и оние кои не ги забележуваат плимата и осеката на брановите можат да останат заробени во пештерите.

Никој не ја почитува забраната: Опасна туристичка атракција која одзема животи

Никој не ја почитува забраната: Опасна туристичка атракција која одзема животи

Никој не ја почитува забраната: Опасна туристичка атракција која одзема животи

Никој не ја почитува забраната: Опасна туристичка атракција која одзема животи

Карпите се популарна дестинација за младите туристи кои бараат авантура и одат таму за да ја тестираат својата храброст, но многумина завршуваат несреќно. Погледнете го видеото за да видите како изгледаат скоковите од таму.

Погледнете ги и овие фотографии од Скандинавија: Дестинација за вистински авантуристи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар