Скандинавија: Дестинација за вистински авантуристи

Скандинавија: Дестинација за вистински авантуристи

Скандинавските земји како што се Данска, Шведска и Норвешка се одликуваат по нивните долги и студени зими, па туристите никако не ги сметаат за летни дестинации. Како и да е, летните денови во овие земји се многу долги и исполнети со различни активности, а најпопуларните летни дестинации во овие земји ќе ве остават без здив.

Ver esta publicación en Instagram

Una publicación compartida de KAROLINE SKI (@karoline.ski) el

Една таква дестинација е Стрин во Норвешка. Ова место има прекрасни планини и долини, глечери и кристално чисти езера кои се само неколку од причините зошто скандинавците го обожаваат во лето. Вистинските авантуристи редовно го посетуваат глечерот Брикдаслбрен кој се наоѓа помеѓу магичните водопади и високите врвови на околните планини. Високите планини исто така за место за скијање кое е отворено 365 дена во годината. Таму можете да го поминете утринското скијање со топлото сонце и температури над нулата, а попладне можете да уживате на некоја од неверојатните плажи во подножјето на регионот каде што температурите достигнуваат до 30 степени.

Погледнете ги и овие скандинавски домови со зелени кровови кои изгледаат како од бајките.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар