Одлични коктели за топлите летни вечери

Одлични коктели за топлите летни вечери

Топлите летни вечери веќе се тука, а со нив и неколку коктели за освежување навистина би биле добредојдени. Додека џин и тоник доминираат на терасите, на списокот има уште неколку идеални пијалаци во кои можете да уживате.

Коктелите Хуго и Мимоза спаѓаат во тој список, а погледнете како можете да ги подготвите дома и да се освежите.

1. Хуго

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Salt & Wind Travel (@saltandwind) el

Потребни состојки:

 • шампањ
 • минерална вода
 • нане
 • сок од бозел
 • коцки мраз

Начин на подготовка:

 1. Во една чаша ставете ја ментата и додајте го сокот од бозел.
 2. Потоа додајте го шампањот, коцките лед и малку минерална вода.
 3. Украсете со нане и парче лимон.

2. Мимоза

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Brittany Ghio (@farmsteaddesignstudio) el

Потребни состојки:

 • сок од портокал
 • шампањ
 • овошје за украсување (по избор)

Начин на подготовка:

 1. Во една чаша ставете го сокот од портокал и шампањот и украсете со овошје по избор.

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за кралски пијалак одличен за топлите денови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар