Рај за љубителите на морското синило: Европски остров на „погрешен“ континент

Рај за љубителите на морското синило: Европски остров на „погрешен“ континент

Курасао е најголемиот остров во Холандските Антили. Се наоѓа во Карипското Море и спаѓа во таканаречената група острови АБЦ заедно со Аруба и Бонаер. Иако географски и припаѓа на Јужна Америка (оддалечен е само 60 километри од брегот на Колумбија и Венецуела), делува многу како Холандија. Ова не е изненадувачки, бидејќи тој бил под холандска власт од 1863 година, додека од 2010 година се смета за независна територија на Кралството Холандија.

Рај за љубителите на морското синило: Европски остров на „погрешен“ континент

На островот сè уште се зборува на холандски јазик (заедно со англиски и креолски јазик). Колонијалната архитектура во главниот град Вилемстад е заштитена од УНЕСКО и се чини дека му припаѓа на Амстердам, а не на Карибите.

Курасао има прекрасен подводен свет со бројни корали, морски сунѓери, привлечни риби и други морски суштества, но и со неколку потонати бродоломи, па затоа е голема мамка за туристите вљубени во нуркањето.

Рај за љубителите на морското синило: Европски остров на „погрешен“ континент

Рај за љубителите на морското синило: Европски остров на „погрешен“ континент

Рај за љубителите на морското синило: Европски остров на „погрешен“ континент

Рај за љубителите на морското синило: Европски остров на „погрешен“ континент

Рај за љубителите на морското синило: Европски остров на „погрешен“ континент

Рај за љубителите на морското синило: Европски остров на „погрешен“ континент

Прочитајте и кои 5 волшебни дестинации во Индија привлекуваат најмногу туристи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар