Остров на љубовта: Медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед

Остров на љубовта: Медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед

Иако многу острови се нарекуваат „острови на љубовта“, само жителите на Кипар можат гордо да кажат дека токму тука, од морската пена, се роди божицата на љубовта и убавината – Афродита. Сепак, немаше многу патувања во последната година, но веруваме дека границите наскоро ќе се отворат и работите ќе се вратат во нормала, па зошто да не го вклучите Кипар како една од можните дестинации на списокот?

Остров на љубовта: Медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед

Првиот пат кога ќе дојдете на овој остров не е лошо да изберете база, а двата града што изгледаат идеални за вакво нешто се Лимасол и Ларнака, значајни градови во јужниот дел на островот. По малку уживање во културата, лесно е да се стават очила за сонце и да уживате во топлото и пријатно време. Насекаде во Кипар ќе најдете остатоци од минатото, па од Ларнака може да се видат урнатините на Китион, град на државата чии остатоци датираат од 13 век п.н.е. Во близина е византискиот замок, но исто така и легендарната и прекрасна црква на Свети Лазар од 9 век. Се разбира, многу ресторани и кафулиња служат за релаксација, каде што најмногу ќе уживате во специјалитети од морска храна.

Од друга страна, Лимасол е богат со археолошки богатства. На исток се наоѓаат урнатините на Аматус, еден од 10-те оригинални кралски градови на островот, а на запад ќе го најдете Курион со неговиот антички амфитеатар кој се издига над морето. Оваа „слика“ е толку магична што се наоѓаше и на поранешните кипарски банкноти, пред промената во еврото. Секако, се исплати да се „лута“ околу стариот град, по што, како и во случајот со Ларнака, ќе изберете пријатен ресторан за вкусна вечера.

Сепак, советот е дефинитивно да се вратиме на приказната за Афродита и да го посетиме градот Пафос. Токму тука, на брегот, се роди споменатата божица (и денес можете да ја видите „Карпата на Афродита“), и тука, покрај историските места, ќе најдете фантастични плажи, но и одморалишта за цели семејства. Самиот Пафос е поделен на два дела – долниот и горниот град. Во горниот дел ќе најдете историја, а во долната забава, така, дефинитивно, Пафос нуди нешто за секого.

Остров на љубовта: Медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед

Остров на љубовта: Медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед

Остров на љубовта: Медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед

Остров на љубовта: Медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед

Остров на љубовта: Медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед

Остров на љубовта: Медитеранска идила во која би можеле да се за вљубите на прв поглед

Прочитајте за оваа прекрасна, но смртоносна пирамида која некогаш се сметаше за непобедлива.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар