Европскиот Алкатраз: Затвор во Медитеранот од кој никој досега не успеал да избега

Европскиот Алкатраз: Затвор во Медитеранот од кој никој досега не успеал да избега

„Chateau d’If“ e некогашниот затвор-остров, кој многумина го нарекуваат европски Алкатраз. Станува збор за минијатурен остров кој се протега на над 0,03 квадратни километри во залив кој е оддалечен 3,5 километри од старото пристаниште Марсеј и во кој доминира трикатна тврдина.

Европскиот Алкатраз: Затвор во Медитеранот од кој никој досега не успеал да избега

„Chateau d’If“ го изградил францускиот крал Франциско Први во почетокот на 16 век за да го заштити брегот од инвазија, но и да ја скрие новата флота галии од љубопитните погледи. Поради утврдувањето на самиот остров, но и немилосрдните морски струи околу него, тоа се покажа како идеално место за затвор.

Од 1580 до 1871 година, таму биле некои од најопасните криминалци во тоа време, како и верските и политичките затвореници кои се спротивставувале на сегашната влада. Богатите криминалци можеле да поткупат чувари за да им доделат своја ќелија, раскошни оброци и други придобивки. Сиромашните, од друга страна, умирале од глад и болести во зандани без дневна светлина. Овој затвор стана познат откако Александар Дума го спомна во неговиот познат роман „Грофот од Монте Кристо“ од 1844 година. Иако главниот јунак Едмонт Дантес успешно избега од овој затвор по 14 години заробеништво, во реалноста не е забележан ниту еден успешен случај на бегство. Големата популарност на романот придонесе и за распаѓање на затворот и отворање на островот за јавноста во 1890 година. Оттогаш стана голема туристичка атракција што ја посетуваат гости од целиот свет. Од Марсеј можете да купите билет за брод што оди директно до островот.

Европскиот Алкатраз: Затвор во Медитеранот од кој никој досега не успеал да избега

Европскиот Алкатраз: Затвор во Медитеранот од кој никој досега не успеал да избега

Европскиот Алкатраз: Затвор во Медитеранот од кој никој досега не успеал да избега

Европскиот Алкатраз: Затвор во Медитеранот од кој никој досега не успеал да избега

Прочитајте и за морничавото место каде што живееја некои од најголемите криминалци.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар