облаци | Кафе пауза - Part 2

Магична прошетка низ облаците

„Cloud Parking“ е магична инсталација која им дава шанса на луѓето да чекорат низ облаците, односно низ густа магла.

Дубаи – градот над облаците

Германскиот фотограф Себастијан Опитц, кој живее и работи во Дубаи, направил фантастични фотографии на градот, во состојба на густа магла при изгрејсонце.

Чадорче кое ќе ве натера да заборавите дека надвор врне

„Sky Umbrella“ е „оружјето“ против тмурните, врнежливи денови. За ова едноставно, но уникатно парче дизајн треба да му заблагодариме на легендарниот Тибор Калман.
Датум: 09 мар 2013
, Автор:

Адреналински поглед низ авионскиот прозорец

Ако сте од оние кои се плашат да погледнат надолу од голема височина, па заради тоа ги избегнувате седиштата покрај прозорците на авионот, разгледајте ја оваа галерија и од безбедно место видете што сте пропуштиле.

Магична прошетка по облаците

Животот над облаците дава поинаква перспектива...

Екстремни временски услови ширум светот

Неверојатни фотографии од екстремни временски услови кои се случуваат ширум светот...
Датум: 31 окт 2012

Постојат луѓе кои можат да чекорат по вода?

Во врнежливиот период, кога солената пустина е покриена со вода, таа создава неверојатна природна рефлексија, како еден вид џиновско огледало, при што создава илузија...

Необични формации на облаци

Небото отсекогаш било константен извор на фасцинација за луѓето, а облаците се само еден дел од зачудувачките случувања кои можат да бидат забележани.

Волшебни облачни фотографии кои успокојуваат

Њујоршката фотографка Керолин Маркс Блеквуд има навистина изострен вид, кога станува збор за уловување на основните елементи кои ја сочинуваат природата, како што се боите на облаците во небесната широчина...

Надреални фото-манипулации

Нурнете се во магичниот и надреален свет на фотографот и студент по графички дизајн, Мануел Родригез Санчез. Со неговите вешти фото-манипулации, Санчез нè води во имагинарен и чудесен свет.
Датум: 24 фев 2012
, Автор:

Фасцинантни глетки од авион

Најдоброто од летањето со авион е токму глетката кога тој се оддалечува од земјата. Убаво е чувството кога сте меѓу облаците, но уште поубаво е кога меѓу нив се ѕирка шаренилото од улици, згради, куќи, полиња, планини, реки...
Датум: 08 фев 2012
, Автор:

Чудесни небесни покривки

Секој од нас понекогаш ужива да гледа во небото и да ги набљудува облаците, нивните најразлични форми кои полека се губат и се претвораат во нови. Погледнете дел од чудесните и неповторливи облици...
Датум: 16 дек 2011
, Автор: