Магична прошетка по облаците

Јапонецот Ју Јамаучи живеел по пет месеци во последните четири години во колиба на врвот на планината Фуџи. Оваа планина Јапонците ја сметаат за света, па како дел од духовните ритуали Јамаучи станувал секое утро пред зори и од едно исто место ги фотографирал овие магични кадри кои изгледаат како да се од некој друг свет. Според него, секоја од фотографиите покажува како се менува перспективата од една иста точка и дека нашиот свет е само еден мал дел од бесконечен универзум.Магична прошетка по облацитеМагична прошетка по облацитеМагична прошетка по облацитеМагична прошетка по облацитеМагична прошетка по облацитеМагична прошетка по облацитеМагична прошетка по облацитеМагична прошетка по облацитеМагична прошетка по облацитеМагична прошетка по облацитеМагична прошетка по облацитеМагична прошетка по облаците


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар