Дубаи – градот над облаците

Германскиот фотограф Себастијан Опитц, кој живее и работи во Дубаи, направил фантастични фотографии од градот, во состојба на густа магла при изгрејсонце. Тој го нарекол овој прекрасен пејзаж „Градот над облаците“, бидејќи густата магла го обзема градот и го пополнува празниот простор помеѓу зградите.Дубаи - градот над облаците

„Живеам во Дубаи повеќе од 4 години и секогаш сум сонувал да направам слики над густата магла. Ова се случува 4-6 дена во годината, а кога се случува трае до 9 часот наутро. Затоа мора да бидете на кровот пред изгрејсонце и да се надевате дека сè ќе помине во најдобар ред.“

Дубаи - градот над облацитеЗа среќа, Опитц успеал да го овековечи овој магичен момент од 85-иот кат на кулата „Princess“. Дубаи - градот над облацитеДубаи - градот над облацитеДубаи - градот над облацитеДубаи - градот над облацитеДубаи - градот над облацитеДубаи - градот над облацитеДубаи - градот над облацитеБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар