музеј | Кафе пауза

Со спектакуларен поглед: Музеј на планина каде можете да научите многу работи за историјата на планинарството!

Основан е од страна на еден од најпознатите алпинисти на сите времиња, Рајнхолд Меснер!

Само во Источна Европа: Гратче чија тиркизна, дрвена црква ве води кон вселената

Дали некогаш сте си помислиле дека наместо вообичаените икони, фрескоживопис и олтар, внатрешноста на една црква може да крие други мистерии? И тоа вселенски! Проверете за каков музеј-црква станува збор!

Пустинска роза: Инспирација за Националниот музеј на Катар

За сите љубители на музеите и архитектурата! Прочитајте за неверојатното архитектонско остварување на Националниот музеј на Катар.

Чува бесценето богатство: Дали е ова најубавото складиште во светот?

На покривот на депото има шармантна градина со 75 брези и прекрасен поглед на градот Ротердам.

Отворен првиот Музеј на среќата во светот, а дали можете да погодите каде?

Вработените отворија повик за донации односно „предмети што ги прават среќни нивните сопственици“. На списокот имало различни работи... Што би донирале вие?

Музеј во кој ќе уживаат сите љубители на чоколадо

Во овој музеј можете да вкусите секакво чоколадо во неограничени количини, а исто така можете да креирате сопствено чоколадо и да ја дизајнирате неговата амбалажа.

Вештачката интелигенција го „оживеа“ Салвадор Дали

Од музејот „Салвадор Дали“ во американскиот град Санкт Петербург изјавиле дека нивните посетители ќе имаат нов специјален водич – уметникот Салвадор Дали.

Две мачки се шегуваат со обезбедување на музеј повеќе од две години

Изминативе две години, мачките Госаку и Кен-Чан го држеле обезбедувањето од Музејот за уметност Ономичи на готовс.

Најневеројатните нешта во музејот Смитсонијан

Најголемиот музејски комплекс во светот организира изложби и настани од секој вид и за сечиј вкус.

Во Јапонија постои музеј со камења кои изгледаат како лица

Од лицето на Искус Христос, па сѐ до Елвис Присли, овој музеј располага со голема колекција на камења.

6 факти што можеби не сте ги знаеле за музејот Лувр

Во денешно време, Лувр е еден од најголемите музеи кој содржи повеќе од 70.000 уметнички дела и дефинитивно спаѓа во групата на најпосетени музеи.