Отворен првиот Музеј на среќата во светот, а дали можете да погодите каде?

Музејот на среќата се наоѓа во Данска, која во моментов ја носи титулата една на најсреќните земји на планетата. Изгледа дека сите бараме среќа, но можеби бараме на погрешни места. Станавме богати како општества, но честопати не успеавме да станеме посреќни.

Отворен првиот Музеј на среќата во светот, а дали можете да погодите каде?

Така, Институтот за истражување на среќата одлучи да создаде музеј во кој ќе можеме да чувствуваме среќа. Просторот, кој се отвори среде пандемија во срцето на Копенхаген, има осум простории посветени на разни теории за природата и потеклото на среќата.

Во една од нив, гостите избираат помеѓу „машина со искуство“ што им овозможува на корисниците бесконечно задоволство и реален свет кој вклучува болка и страдање. Другите изложби вклучуваат соба со мапи што ги идентификува најсреќните земји во светот, лабораторија за среќа, преглед на историјата на среќата и истражување зошто Данска се рангира меѓу најсреќните земји во светот.

Отворен првиот Музеј на среќата во светот, а дали можете да погодите каде?

Во последниве години, организации како што е Институтот за истражување на среќа работеа на систематско мерење на среќата. Истите работи ја водат среќата без разлика од каде сме. Пред пуштањето во употреба на музејот, вработените отворија повик за донации односно „предмети што ги прават среќни нивните сопственици“. На списокот имало различни работи… Што би донирале вие?

Прочитајте за овие неверојатни музеи во кои можете да преспиете.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар