Музеј во кој ќе уживаат сите љубители на чоколадо

Музеј во кој ќе уживаат сите љубители на чоколадо

Секогаш тука кога сакаме да го подобриме расположението, да ја подигнеме својата енергија, да покажеме некому дека ни се допаѓа. Порано беше повредно дури и од сувото злато, а фасцинацијата за него не стивнува ниту денес. Се разбира, зборуваме за чоколадо, без кое денес не можеме да замислиме ниту еден десерт, па затоа не е изненадувачки што се повеќе атракции се посветени на тоа!

Музеите за чоколадо полека стануваат вистинска атракција во светот, а покрај најблискиот музеј за чоколадо кој минатата година ги отвори вратите во Загреб, на списокот со атракции што мора да се посетат е и музејот во Швајцарија, кој беше отворен неодамна.

Тоа е музејот „Lindt Home of Chocolate“ близу Цирих, создаден во стилот на Вили Вонка. Овој музеј, поддржан од архитектонската фирма „ Atelier Brückner“ , изгледа точно како што би го замислиле. Го има овој примамлив десерт на секој чекор, а најатрактивно е градината со највисоката чоколадна фонтана, висока 9,3 метри.

Исто така, во овој музеј можете да дознаете сè за историјата на чоколадото, но и да научите како се произведува денес. Она што сигурно ве интересира е тоа дека можете да вкусите бело, темно и млечно чоколадо во неограничени количини, а исто така можете да креирате сопствено чоколадо и да ја дизајнирате неговата амбалажа.

Погледнете ги овие цветни инсталации кои ги разубавуваат телефонските говорници и кантите за отпадоци низ Њујорк.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар