листови | Кафе пауза

Калатеа – прекрасна тропска убавица што ќе ви возврати за посветеното внимание

Сезоната на цвеќиња на балконите се приближува кон својот крај, па сè повеќе треба да бидете фокусирани на домашните растенија што се убави во текот на целата година.

Азиските супермаркети се враќаат на користењето листови наместо пластика

Пластичното пакување што го користите само неколку секунди, ќе се распадне дури после 1.000 години.

Направете сируп од листовите на ружа и подгответе се да бидете воодушевени од ефектот

Многумина користат сируп од листови на ружа како состојка во коктел. Меѓутоа тоа што можеби не сте го знаеле досега е дека овој сируп има исклучително многу здравствени придобивки.

Доколку сакате вашите цвеќиња да траат подолго, чувајте ги во млака вода

Секој сака цвеќето во вазната да трае што подолго, пред сè затоа што тоа го разубавува просторот.

10 минути до повитки нозе: Ослободете се од дебелите листови

Доколку имате дебели листови и сакате да се ослободите од нив за нозете да ви бидат повитки, додајте ја оваа едноставна 10-минутна вежба во вашиот распоред.

Фантастични тридимензионални цртежи кои скокаат надвор од листот на тетратката

15-годишниот артист Жуо Карвајо, попознат како J Desenhos се занимава со една навидум едноставна, но всушност многу интересна уметност.
Датум: 13 ное 2014
, Автор:

Како би изгледал Фејсбук испечатен на хартија?

Едно истражување направено врз 2.000 Британци открива дека во просек секој корисник на Фејсбук објавува по еден статус дневно, со просечна должина од 2 реда.

Зошто лисјата паѓаат?

Опаѓањето на листовите е појава позната како абцисија и за едногодишните растенија тоа е нормална појава.

10 најубави есенски дестинации низ светот

Есента е волшебна и нуди огромен број предели и градови кои можете да ги посетите и да уживате во нивната природа. Ова е листа на 10-те најубави од нив.

Совети за одгледување собни растенија – Фикус

Во родот Фикус припаѓаат убави, многубројни и разновидни видови со декоративни карактеристики кои се одгледуваат и во домот...
12