камен | Кафе пауза

Невообичаен природен феномен кој долго време беше мистерија

Додека шетате низ пустината, одеднаш можете да видите трага во земјата што покажува дека некој поминува таму. Патеката е невообичаено рамна и честопати го менува правецот под прав агол...

Тест: Изберете кристал и дознајте што треба да промените во вашиот живот

Не избирајте според онаа боја која најмногу ви се допаѓа, водете се според инстинктот.

5 нешта во животот кои не можете да ги вратите назад

За многу работи во животот можеме да се покаеме и да преземеме нешто за да ги поправиме грешките од минатото. Сепак, некои работи одат само во еден правец...
Датум: 04 мар 2014
, Автор:

Најголемата тастатура во светот

Рускиот артист Анатолиј Вујаткин инсталирал огромна копија на кирилската QWERTY тастатура во земја, изработена од 86 камени тули, а од кои секоја тежи по 453 кг.

Неверојатни идеи од кои некои луѓе дебело се збогатиле

Луѓето често имаат многу идеи, но ретко кој од нив се осмелува да ги реализира. Сепак, постојат луѓе кои се спремни да ризикуваат за својата добра идеја, а на некои тоа им има донесено неверојатна заработувачка.

Моќта и значењето на симболите

Зад симболите се кријат безброј верувања, митови, тајни кодови и што уште не. Прочитајте дел од нив...
Датум: 06 апр 2012
, Автор:

Куќата на Флинстонови во вистинскиот живот

Ова вистинско здание од куќата на Фред и Вилма Флинстон, моментално се наоѓа на продажба, а проценета е на сума од 3,5 милиони американски долари.

Камената куќа во Нов Зеланд

Таа се издига покрај новозеландското Божиќно дрво похутукава кое се протега спроти белата, песочна плажа. Во средишниот дел од дворот има прекрасен базен, простор за ручање и надворешен камин...

Неодоливо португалско село изградено помеѓу карпи

Североисточно од планинскиот масив Сера де Естрела во Португалија, се наоѓа осаменото село Монсанто, кое целосно е изградено помеѓу големи карпи.

Планинска куќа која се вклопува во природниот амбиент

Оваа планинска куќа претставува уште еден пример како луксузното и модерното може да коегзистира со природното.

Куќа од камен покрај море на Мајорка

„Десет години сонував за тоа, пет години го барав совршеното место, две години работев на тоа, уште две години ја градев и сега конечно е готова, “ вели Александре Де Бетак, сопственик на оваа прекрасна куќа.
12