Невообичаен природен феномен кој долго време беше мистерија

Невообичаен природен феномен кој долго време беше мистерија

Во американскиот национален парк со неславното име Долина на смртта, се случува нешто необично. Нема многу траги од живот во таа пустина, а за тоа сведочат имиња како Планина на погреб, Пасус на мртвите, Кањон на суви коски, Голф терен на ѓаволот.

Невообичаен природен феномен кој долго време беше мистерија

Сепак, нешто се движи. Додека шетате низ пустината, одеднаш можете да видите трага во земјата што покажува дека некој поминува таму. Патеката е невообичаено рамна и честопати го менува правецот под прав агол. Кое животно оди така? Никое. Ако тргнете да ја следите патеката, тоа ќе ве одведе до – каменот. Ги нарекуваат камења што пловат по пустината, а со децении причината не беше позната. Поточно, од почетокот на 20 век кога беше забележано. Камењата што пловат можат да тежат околу сто килограми, а патеката што ја минуваат може да биде подолга од 100 метри. Но, тешко дека ќе ги „фатите“ додека пловат. Тоа е многу редок феномен што се случува на неколку години. Долго време, луѓето мислеа дека камењата ги носат животни. Некои тврдат дека дува толку силен ветер што едноставно е во состојба да носи камења. Третото верување вклучува вонземјани во приказната.

Невообичаен природен феномен кој долго време беше мистерија

Но, причината лежи на друго место. Долината на смртта е всушност еден вид суво езеро. За време на дождот, тоа добива количество вода што иако испарува за време на топлината, остава талог зад себе. Кога ќе се излади, тој талог станува лизгав скоро како мраз, а кога дува силен ветер, карпите се лизгаат. Се разбира, има многу финост во тоа, не е толку едноставно. Но, за љубопитните патници кои не се геолози и научници, се сведува на тоа.

На некои места може да видите и паралелни патеки што се спојуваат и се одделуваат на некои места. Двата камења се наоѓаат на истата патека среде целото тоа пространство, како да учествуваат во трка. Мистеријата беше решена дури во 2013 година, кога истражувачите првпат фатија камења во движење користејќи GPS. Технологијата откри дека она што ги движи карпите во еден од најтоплите и најсушните делови на земјата е мразот!

Невообичаен природен феномен кој долго време беше мистерија

Невообичаен природен феномен кој долго време беше мистерија

Можеби ќе ви бидат интересни и овие 5 бизарни обичаи ширум светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар