„Помфрит“ од палента со вкус на пармезан и многу зачини

„Помфрит“ од палента со вкус на пармезан и многу зачини

Се прашувате што да направите со останатата палента? Можете да го подготвите овој рецепт кој е многу брз и лесен!

„Помфрит“ од палента со вкус на пармезан и многу зачини

Потребни состојки:

  • 450 гр палента
  • 30 милилитри маслиново масло
  • 20 гр пармезан/рендан кашкавал
  • 3 лажички зачини по избор (на пример: оригано, сушен магдонос…)

Начин на подготовка:

  1. Згрејте ја рерната на 220 степени Целзиусови. Спремете плех обложен со хартија за печење.
  2. Згответе ја палентата и ставете ја во сад за печење (8 × 8) и распространете ја рамномерно. Ставете ја во фрижидер околу 1 час. Ако не е доволно цврста за сечење, оставете ја уште 15 минути. Потоа, извадете ја и исечете правоаголници (како на сликата).
  3. Ставете ги во еден длабок сад, додадете го маслото, пармезанот/ренданиот кашкавал и зачините кои сте ги одбрале. Промешајте добро.
  4. Поставете ги сите парчиња во плехот обложен со хартија за печење и печете околу 30 минути.

Можеби ќе сакате да пробате и појадок или брз ручек со палента.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар