Планинска куќа која се вклопува во природниот амбиент

Оваа планинска куќа е дело на архитектите од компанијата „Van Der Мerwe Miszewski Architects“ и претставува уште еден пример како луксузното и модерното може да коегзистира со природното. Таа се наоѓа во близина на Националниот парк Тејбл во Кејптаун, Јужна Африка.
Планинска куќа која се вклопува во природниот амбиентЗа да нема големо влијание на природната околина, куќата е изградена како комплекс од пет павилјони со брановидни кровови кои прават комплексот да изгледа како дел од пејзажот. Брановидните кровови се направени од бетон и потсетуваат на природно заоблените камења кои се наоѓаат во планината која се издига зад куќата.Планинска куќа која се вклопува во природниот амбиентЦелосната структура е изградена на стрмно место, а при градењето е употребуван традиционалниот метод на вметнување камени ѕидови во животната средина. Овие ѕидови формираат платформи и балкони, кои им овозможуваат природен амбиент на станарите. Тие исто така овозможуваат целосно вклопување на куќата во карпестата средина, давајќи слика како таа да е дел од природата.Планинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиентПланинска куќа која се вклопува во природниот амбиент

———————————————————————————————————————————————————————
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. novica Reply

    ubavo, ama nekako cudno !!!!

Остави коментар