истражување | Кафе пауза - Part 42

Кучињата и 2-годишните деца подеднакво разбираат

Научниците откриле дека овие најценети домашни миленичиња, покрај на зборовите, реагираат и на гестикулациите и на емоциите од нивните сопственици.
Датум: 08 јан 2012
, Автор:

Дали времето влијае на вашето расположение?

Времето многу малку влијае врз луѓето. Поголем фактор кој влијае на расположението се индивидуалните ситуации во кои моментално се наоѓаме. Меѓутоа, поголемиот дел од луѓето цврсто веруваат во влијанието на времето.

Сиромашните луѓе се почувствителни од богатите

Сиромашните луѓе побрзо го препознаваат страдањето на другите луѓе и повеќе го покажуваат нивното сочувство, во однос на оние од средната и високата класа, вели едно ново истражување.

Мажите први велат „те сакам“ и се поискрени после првиот секс

Според едно ново истражување, во 70 проценти од љубовните врски, мажите се тие кои први велат „те сакам“.

Манипулирањето на соништата како во филмот „Почеток“ наскоро ќе стане реалност

Научници од универзитетот „Јеил“ веруваат дека сонот може да стане алатка за учење нови вештини.
Датум: 24 дек 2011
, Автор:

Кофеинот ви ги подобрува лекторските способности

Според најновите истражувања внесувањето на производи кои содржат кофеин како што се кафе, чај, сокови или некои видови чоколадо може да имаат и едно малку поинакво дејство врз вас.

Секој четврти маж ги сонува неговите бивши девојки

Според Давина Меккејл нашите сонови ни помагаат да ги сфатиме, развиеме и процесираме емоциите.

Лошите момци се поголем предизвик за девојките

За физичка привлечност, на жените им е потребна доза на арогантно и дрско однесување од страна на мажите за да се постигне ефектот на „забрането овошје“.

Мажите не треба да го држат лаптопот на нивните бутови

Според најновите истражувања, Wi-Fi технологијата го оштетува квалитетот на спермата...

Половина од жените се под стрес кога возат со партнерот до нив

Според најновите истражувања, повеќе од половина од жените признаваат дека доколку на совозачкото седиште седи нивниот партнер, тие стануваат нервозни и вознемирени.

Мамутска пештера

Мамутската пештера е голем варовнички лавиринт и е една од најдолгите пештери во светот богата со езера, реки и водопади.

Македонците страствено уживаат во кафето

Повеќе од 50% од граѓаните на Македонија во просек уживаат во две шолји пладневно кафе на ден со пријатели и со тоа се шампиони во регионот, покажало истражувањето...