Како да заштедите купувајќи авио-билет?

Доколку одите во странство и сте решени да патувате со авионски превоз, фино е да знаете неколку трикови кои ќе ви помогнат да поминете најевтино при плаќањето на билетот.Како да заштедите купувајќи авио-билет?Како што се приближува датумот на поаѓање цената на билетот може да порасне и за 30%. Но, доколку испланирате денот на поаѓање да биде во вторник, а враќањето да биде наредната среда, можете да заштедите 21% од сумата која би ја платиле за друг ден.

Треба да знаете дека доколку планирате да останувате подолго на патувањето, најдобро е да полетате во сабота, а денот на враќање да биде недела, бидејќи така би заштедиле 9% од сумата која би ја платиле за кој било друг ден.

Анализата на огромен број веб-сајтови за онлајн купување авио-билети, покажала дека најдобар момент за купување карта за меѓународно патување, е 34 дена пред денот на поаѓање.

Истражувањето покажало дека оние патници кои редовно патуваат, од пракса знаат дека што поблиску е денот на поаѓање, картата е поскапа, а на 7 дена пред денот на поаѓање цената може да порасне и до 30%.

Најдобро е да бидете флексибилни за неколку дена порано или подоцна од зацртаниот датум на поаѓање или враќање, бидејќи така можете да извлечете феноменална сума.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар