Што сакаат да слушаат бебињата додека се во стомакот на мајката?

Истражувачите од Институтот Маркез во Барселона се обиделе да откријат каква музика сакаат бебињата.

Колку кафе ви е потребно за да останете будни?

Ако сте големи обожаватели на кафето, сигурно не можете ни да си го замислите животот без него.

Ново истражување ја предизвикува теоријата за еволуција на Дарвин

Ако редовно ги следите истражувањата во областа на генетиката од минатите неколку децении, можеби сте почнале да се сомневате во Дарвиновата теорија.

Кралеви на танцовиот подиум: Според науката, жените преферираат мажи што танцуваат!

Студиите покажале дека жените не можат да им одолеат на мажите што знаат да танцуваат.

Истражувањата покажале дека абортусот не го зголемува ризикот од суицидни мисли

Фактот кој го користат речиси сите луѓе кои се против абортусот се покажал како лажен.

Во кои држави луѓето работат најмногу?

Податоците од Организацијата за економска соработка и развој кажуваат дека Турците во просек работат 47,9 часа неделно.

Застрашувачко истражување: Луѓето уништиле 83% од сите диви животни на Земјата

И покрај тоа што луѓето припаѓаат на само 0,01% од сите живи суштества на Земјата, тие предизвикале навистина голема штета.

Зошто треба да трошите пари на искуства, а не на материјални нешта?

Едно истражување покажало дека материјалните нешта не ги прават луѓето посреќни.

Фасцинантно истражување покажало дека луѓето „гледаат“ работи надвор од нивното видно поле

Речиси секој човек има почувствувано дека некој го гледа. Изгледа дека за оваа појава сепак има научно објаснување.

За сите Инстаграмџии: Науката вели дека споделувањето една фотографија дневно е добро за вашето здравје

Ново истражување открива дека правењето една фотографија дневно и нејзиното споделување онлајн, може да има позитивно влијание врз вашето здравје. Откријте зошто е тоа така...

Зошто е добро да јадете црно чоколадо?

Црното чоколадо може да спречи многу смртоносни болести и да му биде од голема помош на мозокот.

Најдоброто истражување: Тестенините се одлични за слабеење

Колку и да внимавате на исхраната, понекогаш тестенините се совршениот оброк. А сега едно истражување покажало дека тестенините можеби и не се толку лоши.