истражување | Кафе пауза - Part 4

Будењето со аларм ве прави уште поуморни

Будењето со звукот кој секојдневно го слушате наутро влијае на вас.

Дали сте слушнале за негативен оргазам и дали знаете како се постигнува?

Оргазмот е резултат на успешна сексуална средба, но едно истражување открило дека оргазмите не се секогаш позитивно искуство.

Самокритиката влијае врз нашиот ум и тело: Докажано е дека негативните искуства се поважни од успехот!

Со текот на еволуцијата, луѓето ги сметаат неуспесите, грешките и пропустите за поважни од успесите.

Една студија открива дека вашата мачка мисли дека сте ѝ родител

Една студија открила дека мачките имаат социјално-когнитивни способности и слично како и бебињата, може да ве сметаат за нивни родители и да создадат чувство на приврзаност.

Мамурлак од благо! Да, добро слушнавте и е исто толку тежок колку и оној од премногу алкохол!

Можеби вечерва се предозиравте од чоколади и вафли, па не се чувствувавте добро утрово

Не можете долго да го гледате соговорникот во очи? Ако мислевте дека станува збор за срамежливост, се лажете

Науката вели дека причината може да биде и поради тоа што мозокот не може да врши две задачи истовремено - да контролира што зборувате и да се сконцентрира на соговорникот.

Што откриваат цртите на вашето лице за вас?

Ако имате мал нос или широко лице, не станува збор само за генетика, туку изгледот може да ги предвиди и вашето однесување и реакциите.

Тајната на долговечноста e во дружењето! Откриваме што ги радува луѓето во зрели години!

Научниците откриле дека кај оние постари лица кои биле изолирани и осамени, способноста за меморирање опаѓа за една петина секоја втора година.

Што треба да направите за да ја спречите раната менопауза?

Недостатокот на сексуална активност го принудува телото да ги троши своите ресурси на друго место затоа што овулацијата очигледно е залуден процес.

Одговорете на овие 15 прашања и дознајте дали вашата врска има смисла

Животот во две пар може да биде доста комплициран, а експертите откриваат дека преку овие 15 прашања навремено може да откриете дали има смисла да се впуштите во сериозна врска.

Бебињата родени со големи глави се со поголема веројатност да бидат интелигентни кога ќе пораснат

Резултатите од едно истражување покажале дека бебињата со големи глави имаат тенденција да бидат суперинтелигентни кога ќе пораснат, во споредба со другите деца.

9 научно докажани знаци дека вашиот брак ќе трае засекогаш

Кога ќе се спомне брак, повеќето луѓе размислуваат за свадбата наместо за многуте и најчесто предизвикувачки години заеднички брачен живот.