Со кафето против болките во вратот и рамената

Доколку премногу време поминувате пред компјутер, голема е веројатноста дека постојано чувствувате силни болки во пределот на вратот и рамениците. Научниците тврдат дека утринската шолја со кафе ви помага да се ослободите од болките.Со кафето против болките во вратот и раменатаНаучниците од Универзитетот во Осло дознале дека кофеинот има многу позитивен ефект против болките, па токму затоа е составен дел од апчињата парацетамол и аспирин.

Во истражувањето учествувале здрави, како и луѓе кои пателе од хронични болки предизвикани од постојаното седење во незгодна положба пред компјутер. После пиење шолја кафе, испитаниците без престан седеле по 6 часа на стол и работеле на компјутер. По ова скоро никој не се жалел на болки во вратот, рамената, рацете или зглобовите, дури и оние кои никогаш не пиеле кафе наутро.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар